Kreativitu lze rozvíjet i v dospělosti. Jak na to?

Kreativitu lze rozvíjet i v dospělosti. Jak na to?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Kreativita je jednou z nejvíce ceněných charakterových vlastností. Pomáhá nám překonávat překážky v osobním i profesním životě a nezřídka na ni lze založit kariéru. Říká se však, že kreativitu je nutné rozvíjet již od útlého věku. A přestože toto tvrzení není úplně nepravdivé, existují způsoby, jak tuto schopnost rozvíjet i v dospělosti. Jaké to jsou?

Vystupte ze své komfortní zóny

Kreativita se mj. projevuje i inovativním řešením aktuálních problémů, a to jak v profesním, tak v osobním životě. A ačkoli se to může zdát nepravděpodobné, i toto lze trénovat. Zůstanete-li však nadále ve své komfortní zóně, kde vás nic nemůže překvapit či zaskočit, jen zřídka se dostanete do situací, kdy je takové myšlení nutné. Zkuste se tedy zamyslet nad situacemi, kterém vám jsou nepříjemné a jděte do nich po hlavě. Může se jednat o maličkosti. Někdo například nerad mluví s někým cizím po telefonu a někdo zase vyloženě nerad komunikuje tváří v tvář s lidmi, které nezná. Nelze zároveň očekávat, že ze dne na den naprosto změníte své myšlení. Klíčové je tak postupovat po malých krůčcích a pomalu si dávkovat nejrůznější méně příjemné situace. Postupem času sami uvidíte, že to, co se dříve zdálo jako nemožné, vám najednou nečiní problém.

Nespokojte se jen s jedním řešením

Většinou, když v životě řešíme nějaký zdánlivě neřešitelný problém, máme tendence od něho dát ruce pryč, jakmile přijdeme na první schůdné řešení. Takové řešení ovšem nemusí být nutně to nejlepší a je to právě kreativita, která pomáhá lidem najít jinou, mnohdy i lepší, perspektivu. Stojíte-li tak před rozhodnutím, jak vyřešíte aktuální situaci, zkuste místo toho nejjednoduššího, co vás napadá, vymyslet něco, co bude možná obtížnější, ale zato bude mít větší efekt. To samozřejmě souvisí i s již zmiňovaným vystoupením z komfortní zóny. Přijde vám ale, že vás v takových situacích nikdy nic nenapadá? Důležité je se od problému oprostit a pokusit se na něj podívat z pohledu nezúčastněné osoby.

Buďte spontánní

Jste jedním z lidí, kteří musí mít vše naplánované a nečekané zvraty vás pokaždé zaskočí? Organizovanost určitě není negativní vlastností, ale jako skoro u všeho, i zde je dobré v sobě nalézt schopnost praktikovat něco jinak. Zkuste tak více ponechávat své plány náhodě a říkejte ano spontánním nápadům. Ty totiž většinou do života vnesou ty nejhezčí a nejšťastnější vzpomínky a probudí ve vás vaše vnitřní dítě.

Tvořte, i když si myslíte, že to neumíte

Zatímco děti se do každé tvořivé činnosti vrhají po hlavě, dospělí mají tendence se nepouštět do něčeho, co neovládají. Přitom na jakékoli tvořivé činnosti je krásné právě to, že nikdo nikdy nedefinoval hranice toho, co je správně a co nikoli. Nemusíte si však hned nutně pořizovat malířský stojan či nějaký hudební nástroj. Opět stačí malé krůčky. Navštivte například obchod pro kreativce a zkuste si doma vytvořit sezonní dekorace nebo navštivte jeden z workshopů, které tyto obchody často pořádají. „Naše obchody nenavštěvují jen lidé, kteří mají s tvořivou činností již nějaké předešlé zkušenosti. Naopak sem často vítají lidé, kteří hledají nové hobby či způsob, jak trávit volný čas. I z toho důvodu pořádáme kreativní kurzy pod vedením zkušených lektorek, na kterých se vždy věnují nějaké konkrétní činnosti. Návštěvníci se tak mohou vrhnout do nové záliby, poznat nové lidi a užít si uvolněnou a příjemnou atmosféru,“ říká Lenka Pachmanová, majitelka řetězce Idea Creative, který provozuje kamenné prodejny a dílny v Berouně, v Kladně a v Plzni.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?