Kreativní tvoření je nepostradatelné pro zdravý vývoj dětí

Kreativní tvoření je nepostradatelné pro zdravý vývoj dětí

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Hraní není jen způsobem, jak se zabavit a ukrátit si dlouhou chvíli. Zvláště u dětí je tato činnost zároveň učením a je důležitá pro celkový rozvoj. Čím více hraní, tím více učení, dalo by se říci. Jsou-li si rodiče tohoto faktu vědomi a dítěti navíc pořizují ty správné hračky, významně přispívají k tomu, že z něho jednou vyroste všestranně rozvinutá osobnost.

V dnešní moderní, zrychlené době plné technických vymožeností umí kdejaké dítě spíše ovládat chytrý telefon či tablet, než aby zpaměti zarecitovalo nějakou básničku, nakreslilo zajímavý obrázek nebo vlastnoručně vyrobilo nějakou věc. Rozvíjení kreativity je důležité podporovat už odmalička. Ty děti, které jsou od raného věku podporovány ve všestranném rozvoji, bývají v dospělosti zdrojem pokroku ve všech oblastech lidského konání. Tvořiví lidé se uplatňují napříč všemi sférami lidské činnosti: v umění, kultuře, ale i ve vědě, technice, podnikání a manuálních profesích. Jsou velmi žádaní na trhu práce a nabývají tím nedocenitelné výhody před ostatními. Součástí tvořivosti je i originalita, nápaditost, flexibilita a neotřelé, inovativní myšlení, stejně jako schopnost přicházet na řešení různorodých problémů.

Hraní prospívá vašemu dítěti hlavně proto, že mu pomáhá posouvat se na další stupínky vývoje v oblasti fyzické, kognitivní, sociální a emoční, přičemž myšlenkový a psychosociální rozvoj je minimálně stejně tak důležitý jako ten tělesný. Rozvoj kognitivních zkušeností spadá do předškolního období, kdy nejvíce kvetou hry zapojující představivost a fantazii. Právě tyto dvě kvality patří u dnešních mladých lidí k těm nejoceňovanějším, proto by rodiče měli ve formativním věku podporovat a všelijak stimulovat tento duševní růst.

Skvělý prostor pro fantazii skýtají rozličné tvarovací hmoty. Jsou užitečné jako nástroj pro rozvoj inteligence, kreativity, zručnosti i emocí. Děti při práci s ní mohou vymýšlet rozmanité tvary, míchat barvy a používat pracovní pomůcky pro její další opracování.

„Rukodělná činnost, při níž ze surového materiálu vzniká neopakovatelný výrobek, nabízí dětem skvělou příležitost vytvořit si vlastními silami něco hmotného. Něco, s čím si dále mohou hrát, vystavit si to na památku nebo tím obdarovat někoho blízkého. Modelování je vhodné i pro úplně malé děti. Vyrobit se dá v podstatě cokoliv – zvířátko, fantaskní postavička, oblíbený předmět, jídlo, ale třeba i maminčina tvář. Fantazii se meze nekladou, naopak,“ říká Lenka Pachmanová, zakladatelka kreativní platformy pro všechny nadšené tvůrce Idea Creative, v rámci které provozuje i kamenné obchůdky s výtvarnými a kutilskými potřebami v Plzni, Berouně a Kladně.

„Při této aktivitě dochází k rozvíjení kreativity, kterou děti v pozdějším věku jako když najdou. Dětské prstíky se tím cvičí i v jemné motorice a trénuje se koordinace pohybů a soustředěnost. Centrum v mozku zodpovědné za motoriku je úzce spjaté s centrem rozvoje řeči, dítě tak bude nevědomky pracovat i na zdokonalování řečových schopností. Zapojí-li se k tomu do tvůrčího procesu celá rodina, všichni zúčastnění si zaručeně užijí mnoho legrace,“ dodává Pachmanová. Na e-shopu Koralky-dekorace.cz najdete výtvarné a kutilské potřeby za příznivé ceny a mimo jiné také spoustu inspirace na tvoření a kreativní vyžití pro dospělé i ratolesti. Kromě prodeje kreativních produktů a služeb se platforma Idea Creative zaměřuje také na pořádání tvůrčích dílen a seminářů.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?