Kupujete nemovitost? Se zkušeným odborníkem ušetříte čas i peníze

Kupujete nemovitost? Se zkušeným odborníkem ušetříte čas i peníze

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Koupě nemovitosti se neobejde bez rizik, kvůli nimž můžete utrpět nemalou finanční ztrátu. Proto se po střízlivém posouzení vlastních schopností raději uchylujeme ke službám realitního makléře. Jenže spoléhat se bezvýhradně na jeho rady se nemusí vyplatit. Jejich jednání je motivováno snahou rychle prodat a získat zajímavou provizi. Z hlediska koupě bydlení je přelomovým momentem prohlídka. Jak se na ni dobře připravit a na co si dát pozor?

Ve chvíli, kdy jdete na prohlídku, byste měli mít o bytě spoustu informací. Může se stát, že zjistíte už v této fázi, že vyhlédnutá nemovitost nevyhovuje v některém z důležitých kritérií. „Je na místě doptat se na důležité údaje, pokud nejsou součástí veřejného inzerátu. Mezi ně patří například dispoziční uspořádání, v jakém poschodí se byt nachází, výše měsíčních poplatků za služby a energie, zda se jedná o družstevní byt či byt v soukromém vlastnictví a zda je cena uvedená v inzerátu konečná,“ radí Matěj Kunc, spolumajitel internetové realitní služby Bydlimesnadno.cz, která poskytuje odborné poradenstvím v oblasti vyhledání, nákupu i financování nemovitosti. Pokuste se zkrátka zjistit co nejvíce– možná tak přijdete na to, že prohlídka by byla pro vás ztrátou času.

Na prohlídku jedině se zkušenými odborníky

Realitní makléř má pověst profesionála na oblast nákupu a prodeje realit. Jenže spolehnout se slepě na jeho rady v transakcích, kdy obvykle operujete s celoživotními úsporami nebo dědictvím, se nemusí vyplatit. Na rizika jsme se zeptali právě Matěje Kunce z Bydlimesnadno.cz. Tato internetová realitní služba byla založena jako protipól k zavedené praxi realitních kanceláří, které mnohdy upřednostňují vlastní nabídky nemovitostí bez ohledu na zájem kupujícího.

„V konečném důsledku nemusí být pravda nic, co se v inzerátu dočtete. Někteří makléři jsou mistři v líčení předností a často klamavě informují o parametrech nabízené nemovitosti. Raději důležité informace z inzerátu ověřte telefonicky, než se vydáte na prohlídku. Zpozorněte také v případě, kdy jeden byt nabízí více realitních kanceláří. Často se tak děje bez vědomí majitele, kdy realitní kancelář převezme cizí inzerát a majitele osloví až v případě, kdy má zájemce. Zajímejte se proto o zprostředkovatelskou smlouvu,“ radí Matěj Kunc.

Mnozí makléři také rádi vyvíjejí nátlak na zájemce o koupi nemovitosti. Čím větší zájem o byt projevíte, tím více se budou snažit uspíšit vaše rozhodnutí. „Prodej reality není radno uspěchat, což je často v přímém rozporu se zájmy makléře, který se naopak nechce zdržovat a chce rychle vydělat na provizích. Proto se nenechte zahnat do kouta a uvažujte racionálně. Se skutečným počtem zájemců to nemusí být tak horké,“ vysvětluje Matěj Kunc.

Během prohlídky je potřeba věnovat pozornost tomu, co není na první pohled vidět – například v jakém stavu jsou stoupačky a kdy se naposledy měnily. Velmi důležitý je i stav elektrických rozvodů v prostorách bytu samotného i ve společném prostranství. Staré hliníkové rozvody jsou nebezpečné a mohou způsobit i úraz. Výměna za měděné je navíc velmi nákladná. Zajímejte se o pojistky a jističe. Starší bytová zástavba mívá jednofázový jistič, který nejde dohromady s moderní domácností se spoustou spotřebičů. Čím více nemovitost prověříte, tím lépe. Případné nedostatky totiž mohou být i argumentem pro lepší pozici při vyjednávání o ceně.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?