Návrat k biologickým hodinám posílí vaše dlouhodobé zdraví a vitalitu

Návrat k biologickým hodinám posílí vaše dlouhodobé zdraví a vitalitu

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Recept na zdraví a dlouhověkost paradoxně nenabízí dokonalé přístroje ani západní medicína, ale prostý návrat k přírodě a vnitřnímu časovému systému, pro který se vžil název biologické hodiny. Pokud člověk přestane chodu svého těla naslouchat, zadělává si na vážné zdravotní problémy, především psychické, kardiovaskulární a metabolické. Denní biorytmus je zakódován doslova v každé buňce našeho těla a tomu jsou přizpůsobeny všechny další procesy v těle – spánkový cyklus, příjem potravy, hormonální aktivita, činnost orgánů a změna tělesné teploty.

Technický pokrok, neustálá touha po ekonomické prosperitě a tzv. globalizace pokračují neskutečně rychlým tempem. Nikdy v minulosti přitom nepostihovala některá onemocnění tolik lidí jako v současném světě. Nemoci srdce, obezita, cukrovka, alergie, rakovina i psychické problémy, nazývané souhrnným názvem civilizační choroby, se šíří jako epidemie a sužují nejen dospělé, ale i děti. Naši předci tyto problémy řešit nemuseli. Střídání dne a noci odměřovala sluneční aktivita – se sluncem vstávali a po jeho západu večer zase uléhali. Dnes ale fungujeme tak, že mnozí lidé celý den slunce ani nevidí, pracujeme pod umělým osvětlením, chodíme pozdě spát a ráno dospáváme. Moderní člověk úplně zapomněl na to, že lidské tělo je s přirozeným světlem nerozlučně evolučně svázáno.

Biologické hodiny jako nejdokonalejší časomíra

Tématu biologických hodin se velmi úzce věnuje i respektovaný lékař David Frej v knize Biologické hodiny, vydané nakladatelstvím Eminent. Podle něj je jedním z důležitých aspektů zdraví pravidelnost. Pokud budeme respektovat náš vnitřní časový systém, tedy biologické hodiny, umožní nám to přirozeně a včas reagovat na změny. V této knize David Frej jednoduše a prakticky popisuje základní principy biologických hodin, které platí od počátku vzniku vesmíru a řídí každý náš život. Přináší zajímavé a srozumitelné informace, praktický návod a užitečné rady, jak naslouchat tomu, co nám tělo říká, a žít tak v harmonii s přírodními principy.

Každá buňka v těle má své vnitřní hodiny, nejdůležitější jsou ale ty centrální, které jsou uloženy v mozku, v hypotalamu. Toto centrum je přímo napojeno na sítnici v oku, která má fotoreceptory na rozlišování dne a noci a vysílá získané informace jednotlivým orgánům. Orgány tak mají čas připravit se na chystané změny a vědí o nich dopředu. Pokud porozumíme zákonitostem našeho organismu a budeme je respektovat, můžeme si tak dopomoci k pevnějšímu zdraví. Naopak, pokud své biorytmy narušíme, v těle a v důležitých procesech zavládne zmatek. To ovlivňuje i tvorbu hormonů. V této souvislosti se nejčastěji diskutuje melatonin, tzv. spánkový hormon, který se vylučuje za tmy, aby tělo připravil na spánek. Pokud si ale večer intenzivně svítíme umělým osvětlením, koukáme na televizi a do chytrých přístrojů, které vyzařují modré světlo, produkce melatoninu se snižuje a odkládá se do pozdějších hodin. Vyústěním této situace mohou být problémy s usínáním a kvalitou spánku celkově.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?