Nebojte se svého školáka pustit na kolo. Naučte jej hravě pravidla silničního provozu

Nebojte se svého školáka pustit na kolo. Naučte jej hravě pravidla silničního provozu

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Provoz na našich silnících rok od roku houstne a pustit své ratolesti jen tak před barák na kolo začíná být čím dál vzácnější. A přitom, kolik zábavy jsme si užili s kamarády brázdíc ulice na skládačkách či prvních modelech horských kol. O tyto zážitky nemusí přijít ani vaše děti, pokud budou dobře znát pravidla silničního provozu, významně tak eliminují rizika spojená s nejrůznějšími dopravními situacemi.

 

Bezpečné chování na silnicích a chodnících je bezesporu nejlepší natrénovat. Dodržování pravidel silničního provozu se pak stane přirozeností, kterou děti nebudou brát jako další otravná nařízení a příkazy. Největším vzorem jsme jim v tomto případě my sami, dávejte proto pozor, zda správně přecházíte přes přechod či zastavujete na stopce.

 

Dopravní hřiště

Ideálním místem, kde si vyzkoušet nejrůznější situace silničního provozu, a kde se nemusíte ihned obávat o bezpečnost, jsou dopravní hřiště. Vysvětlete nejprve dětem co které značky znamenají, a jak se podle nich mají chovat. Poté si mohou vyzkoušet jezdit po „silnici“ na kole a snažit se respektovat veškerá značení na vlastní kůži. Můžete také kritické situace nasimulovat, pokud uvidíte, že si s nimi vaše dítě hravě poradí, nebudete při každé jeho vyjížďce trnout strachy.

 

Povinná výuka ve škole

Od roku 2013 byla do základních škol opět zavedena dopravní výuka. Dle průzkumu byly znalosti dětí o dopravním značení a silničním provozu velmi nízké. Jak školy výuku pojmou záleží na nich, v první a v druhé třídě by však měly získat základní informace a od třetí třídy se výchova zaměřuje na chování cyklisty v silničním provozu. Více by se měly začít využívat vybudovaná dopravní hřiště, kterých je po České republice přes 170.

 

Učte je hrou

Lépe než příkazy a pravidla se dětem do hlavy vštěpí zážitky, které zažijí skrze hru, která jim zábavnou formou přiblíží, jak to v provozu chodí. Sbírat pokuty nebo odměny bude bavit všechny a správné chování na silnici tak lze trénovat, i když je venku nepříznivé počasí. Bezpečně na kole je jednou z oblíbených her, která dítěti přiblíží reálné situace, se kterými se může setkat. Obsažená dopravní tématika rozšíří znalosti vašeho dítěte a vám v mnoha případech může připomenout, co jste již dávno zapomněli.  Můžete pak s klidným svědomím vyrazit na výlet na kole společně. Jízda na kole sama o sobě dodá dítěti sebedůvěru, zlepší se jeho prostorové vnímání a bude tak lépe připravené na dopravní situace, i pokud se bude po ulici pohybovat zrovna jako chodec.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?