Nechat peníze ležet na účtu je chyba, investice do nemovitostí se nadále vyplatí

Nechat peníze ležet na účtu je chyba, investice do nemovitostí se nadále vyplatí

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ještě pár týdnů zpátky se hovořilo o inflaci lehce přesahující 10 %. V březnu však meziroční inflace vystoupala nad hranici 12 % a dle ekonomů půjde ještě o jeden procentní bod nahoru, toho bychom se měli dočkat během května. Přirozeně se tak nabízí otázka, kam uložit své finance. Na účtech totiž zásadně ztrácí svou hodnotu.

Ekonomika v ČR přitom za loňský rok vzrostla o 3,3 %. Alespoň to uvádí dubnová makroekonomická predikce Ministerstva financí. V tomto roce pak není pochyb o tom, že bude hospodářský vývoj silně ovlivněn válkou na Ukrajině.

Je to právě vysoká inflace, která zpomaluje ekonomický růst a životní úroveň obyvatel. K mimořádně silnému růstu spotřebitelských cen přispívá cena ropy, elektřiny a zemního plynu. Zvýšené náklady firem se promítají do cen zboží a služeb, připlatíme si prakticky za všechno. Kam ale s penězi, které nepotřebujeme utrácet a které máme našetřené?

Na účtech ztrácí hodnotu úměrně s inflací a lidé s jakkoli vysokými úspory mají zcela oprávněně strach nechat peníze ležet ladem. Zvyšuje se zájem o nejrůznější možnosti investic, nejpopulárnější jsou dluhopisy, akcie, ale třeba i umění nebo investiční alkohol. Naopak klesá zájem o investice do nemovitostí, jejichž ceny strmě stoupají už od začátku pandemie. Jak to ale s nemovitostmi doopravdy je?

„Situace aktuálně není moc příznivá a nenahrávají tomu ani přísnější podmínky pro získání hypoteční úvěru. Lidé váhají, zda se investiční nemovitosti nadále vyplatí. Nemůžeme však být krátkozrací. Nemovitosti roky platí za jednu z nejbezpečnějších investic a bude to tak i v budoucnosti. Nákup teď ale musí být daleko sofistikovanější než kdy dříve. Dobře promyšlené musí být nejen rozhodnutí o financování, ale pro samotnou nemovitost je dobré naplánovat nějaký plán či strategii, ideálně s dohledem někoho, kdo tomu rozumí,“ uvádí David Novotný z Bohemian Estates, společnosti zabývající se správou nemovitostí a investicemi do nemovitostí.

Dle něj jen nepromyšlený nákup za účelem investice teď ožehavé téma, v budoucnu v investičních nemovitostech ovšem vidí stejný potenciál, jako tomu bylo ještě před pár měsíc. „Musíme si uvědomit, že přísnější podmínky pro získání hypotéky obrací lidi zpět k nájmům a zájem o ně bude v následujících letech na vysoké úrovni. Má to smysl, je ovšem třeba postupovat opatrně.“

Důležité je podle Novotného jednak výběr vhodné nemovitosti v zajímavé lokalitě a jednak i způsob financování. „Má-li někdo část vlastních financí a nemusí tak nemovitost financovat čistě hypotékou, je určitě v lepší pozici. I tak bych ale doporučil využít know-how a zkušenosti odborníků, kteří se v realitách pohybují a kteří dovedou vytipovat výjimečnou investiční příležitost.“

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?