Nejčastější chyby při fénování. Kadeřnice radí, jak vlasy zachovat zdravé a lesklé

Nejčastější chyby při fénování. Kadeřnice radí, jak vlasy zachovat zdravé a lesklé

vloženo do: KRÁSA | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

O tom, že časté vysoušení horkým vzduchem vlasům škodí, není pochyb. Ruku na srdce, kdo z nás si ale dokáže představit život bez tohoto stylingového pomocníka, který šetří čas a dokáže hřívě bleskově dodat objem? Kompromis naštěstí existuje. Kadeřnice radí, jak se vyvarovat největších chyb, kterých se při vysoušení dopouštíme, a udržet si tak vlasy krásné, zdravé a lesklé.

Fény jsou nejčastěji používaným přístrojem na úpravu vlasů. Mnozí z nás se bez něj neobejdou na denní bázi. Vlasy však zatěžuje přílišným působením horkého vzduchu. Odčerpává se jím z vlasů přirozená vlhkost, vlasové vlákno křehne, vysouší se a láme. Pokud mytí a fénování vlasů patří k vaší každodenní rutině, vyplatí se vám investovat do kvalitního přístroje. Moderní fény mají naštěstí hned několik předností, kterými tento jinak drastický proces uděláte snesitelnější. Jsou vybaveny kvalitními a výkonnými motory pro velmi rychlé vysoušení bez zbytečného zatížení a přesoušení. Kvalitní fény mají také regulovatelnou nejen sílu, ale i teplotu. Poohlédněte se po přístroji s dvojitou hubicí, v níž je horký vzduch ještě obalený vzduchem studeným. Fén tak můžete bez obav přitisknout k hlavě, aniž byste se spálili.

Fén s ionizátorem

Pokud máte vlasy po častém fénování hrubé, krepaté a konečky roztřepené, řešením je fén s ionizátorem. Tuto funkci už má dnes řada cenově dostupných fénů. Po použití fénu s ionizační technologií budou vlasy hebké, uhlazené a nebudou tolik elektrizovat, což usnadní i následnou úpravu. A jak proces ionizace funguje? „Při fénování pronikají miliony iontů do struktury vlasu, vážou v něm molekuly vody a zacelují roztřepený povrch vlasového vlákna. Zároveň povrch vlasu uzavírají, aby se nepřesušoval,“ vysvětluje Renata Gaucká, vlasová expertka profesionální kadeřnické kosmetiky Nouvelle. „Díky dostatečné hydrataci vydrží vlasy déle pružné a nadýchané, protože budou mít tendenci méně vázat vzdušnou vlhkost a plihnout,“ pokračuje.

Pečující a regenerační přípravky

Vlasům nezapomeňte dopřát také odpovídající péči. Časté fénování vede k poškozeným, polámaným a roztřepeným vlasům bez života a lesku, proto takto namáhané vlasy rozmazlujte vlasovými přípravky pro suché, poškozené vlasy. „Na suché a namáhané vlasy doporučuji intenzivně obnovující a výživnou řadu Double Effect. Obsahuje keratin a důležité proteiny, nezbytné pro pevné vlasové vlákno odolné vůči mechanickému a chemickému poškození. Vlasy jemně čistí a zbytečně je nezatěžuje množstvím chemie,“ doporučuje Renata Gaucká.

Nejčastější chyby, které nás stojí zdraví i lesk vlasů

Pocit věčného nestíhání provází asi každého z nás. Pod tlakem času se většinou dopouštíme největší chyby, a to fénování vlasů nasáklých vodou. Aby bylo vysoušení co nejšetrnější, měly by vlasy být suché alespoň z 50 %. Správný postup tedy je vlasy nejprve jemně vysušit ručníkem z dobře savého materiálu, nechat alespoň 15 min volně proschnout a až poté se pustit do fénování. Každé ráno tedy začněte ve sprše s mytím vlasů, poté je nechte chvíli schnout, zatímco si uděláte snídani a připravíte si věci do práce. Nikdy také nerozčesávejte mokré vlasy kartáčem, a už vůbec ne s použitím násilí. Mokré vlasy upravujte prsty a pročesání nechte až na závěr.

Mnoho z nás vlasy vysušuje nerovnoměrným šermováním fénu ze strany na stranu, dokud se vlasy nezdají suché. Na tento postup raději zapomeňte. Není příliš efektivní z hlediska času i zátěže vlasů. Vyplatí se trpělivost – fénujte vlasy pomalu a postupně. Klidně je rozdělte do jednotlivých pramenů a pomáhejte si skřipečky a pinetkami. Začínejte vždy zepředu kolem obličeje, kde rostou vlasy jemnější a mají tendenci tvořit zacuchané víry. Ve chvíli, kdy vlasy uschnou, už s nimi nic neuděláte.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?