Nový úsporný tarif přehledně. Jak uleví peněžence?

Nový úsporný tarif přehledně. Jak uleví peněžence?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Účty za elektrickou energii a plyn šplhající se do závratných výšin trápí nejednu domácnost. Alespoň trochu by měl s vysokými cenami pomoci chystaný úsporný tarif, jehož obecný rámec vláda představila před pár dny. Jak bude úleva přesně vypadat a jakou sumu by podle předběžných odhadů měla v našich peněženkách ušetřit?

O vládních opatřeních, která by měla představovat úlevu pro peněženky českých občanů, se mluví od února. Minulý týden vláda konečně v rámci tzv. válečného balíčku návrh schválila a představila jeho základní podobu zvědavé veřejnosti. Konečná podoba ve formě nařízení vláda bude sice známá v průběhu následujících týdnů, ale obecně platný rámec je jasný už teď.

Půjde o státní mechanismus, který umožní prostřednictvím novely energetického zákona snížit konečnou cenu elektřiny a zemního plynu. Na fakturách za energie by se měl projevit už s následující topnou sezónou – vláda ho plánuje podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely připravit tak, aby začal platit 1. října 2022. Prozatím má omezenou platnost na jeden rok. Ze státní kasy bylo na tento účel vyčleněno zhruba 27 miliard korun.

Novela energetického zákona v praxi

V praxi to bude vypadat tak, že stát pošle Operátorovi trhu (OTE) peníze a ten jej rozešle jednotlivým obchodníkům s elektřinou a plynem. Ti jej následně promítnou do výše záloh či na faktuře s ročním zúčtováním ve prospěch zákazníka. Podle předběžných výpočtů zaplatí domácnosti za elektřinu v nejběžnějších sazbách o více jak dva tisíce korun méně u elektřiny, u plynu to bude něco málo přes tisíc korun za jednu megawatthodinu.

Úsporný tarif by měl pomoc především domácnostem, které topí plynem či elektřinou. Vláda stihla do opatření zahrnout i ty domácnosti, které využívají domovní kotelnu. Podle dostupných informací by měla být podpora v obdobné výši jako sleva pro domácnosti vytápěné elektřinou či plynem. Tarif však zatím neuvažuje domácnosti napojené na teplárny. Podle informací od ministra se ale dostane i na ně – podle jeho slov se pracuje na tom, aby byl stát schopen zajistit dodávky tepla za nižší cenu před topnou sezónou i pro tyto zákazníky.

Tuzemský dodavatel energií skýtá jistotu, nezávislost a výhodné podmínky

Dnes působí na českém trhu kromě dominantních hráčů i alternativní poskytovatelé energií, kteří umí nabídnout bezkonkurenční ceny. Přesto mnozí lidé zůstávají ze setrvačnosti u jednoho dodavatele a na energiích tak zbytečně přeplácí. LAMA energy dodává domácnostem elektřinu za výhodnou cenu již od roku 2012. Tuto cenu dokáže garantovat díky tomu, že část dodávek elektřina pokrývá z vlastní produkce v České republice, nebo výhodnou koupí plynu na energetických burzách v období, kdy je elektřina nejlevnější. Navíc jde o prověřeného a tradičního poskytovatele, který působí na trhu s energiemi od jeho úplného počátku po liberalizaci odvětví.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?