Odpovědi na nejčastěji otázky, které kolují k havarijnímu pojištění

Odpovědi na nejčastěji otázky, které kolují k havarijnímu pojištění

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Havarijní pojištění automobilů chrání před škodami způsobenými živly nebo vzniklými v důsledku havárie, odcizení, vandalismu či neoprávněného užití vozidla. Při dopravní nehodě slouží havarijní pojištění ke krytí škod na vlastním vozidle, pokud je nehoda způsobena pojištěným řidičem, v opačném případě je hrazena z povinného ručení viníka (druhého řidiče). Připravili jsme odpovědi na nejčastější otázky, které kolují k tématu havarijního pojištění.

Havarijní pojištění poskytuje komplexní ochranu pro škody, které se stanou za vaší přítomnosti i mimo ni – třeba v situaci, kdy vám někdo poškrábe auto na parkovišti. Smyslem tohoto pojištění je krytí škod na vlastním automobilu, ať už v důsledku autonehody, nebo poškození zvěří či vandalem. Řidič si sám může zvolit, zda si vybere základní a levnější verzi, která jej bude chránit jen pro případ autonehody a srážky se zvěří, nebo si zvolí propracovanější pojistný balíček s více pojistnými riziky.

„Každý řidič by měl zvážit, jaká rizika jsou u něj nejpravděpodobnější. Může si zvolit jen některá připojištění, anebo všechny v rámci pojistných balíčků All risk, které mnohé pojišťovny nabízejí. Rovněž může zvolit doplňková připojištění, která kryjí škodu na zavazadlech nebo předním skle,“ říkají odborníci na pojištění ze srovnávacího portálu Porovnej24.cz. Nabídky prostřednictvím této služby porovnáte za pouhé dvě minuty a můžete získat pojistku levnější až o 75 %.

Pro koho je „havarijko“ užitečné

Nejvíc užitečné je pro řidiče, kteří jsou majiteli nového nebo drahého vozidla. Ovšem výhodné je téměř pro každého. Havarijní pojištění vám totiž dodá pocit jistoty, že na případné škody, způsobené na vašem automobilu, nebudete sami. V současné době můžete získat kvalitní a zároveň velmi levné pojistné krytí, ať už jste majitelem luxusního Mercedesu, nebo škodovky nižší třídy.

Kdy pojištění začíná platit

Pokud si sjednáváte novou havarijní pojistku, můžete si v prvním kroku našeho formuláře nastavit libovolný datum počátku platnosti vaší smlouvy. V případě, že jste už pojištěni u jiné společnosti, je třeba si pohlídat konec pojistné smlouvy a vaši pojišťovnu včas kontaktovat s výpovědí. Poté si můžete sjednat nové havarijní pojištění u jiné pojišťovny.

Co je to spoluúčast

U havarijního pojištění se klient většinou finančně podílí na placení škody. Stane-li se vám pojistná událost na autě, drtivou část škody zaplatí pojišťovna a malou část vy. Spoluúčast může být buď procentní, což znamená, že zaplatíte určitý počet procent z vyčíslené škody, nebo pevně stanovená, například ve výši 5000 Kč.

Platí havarijní pojištění i na území Evropy?

Havarijní pojištění je platné i mimo Českou republiku, ovšem podmínky se u různých pojišťoven liší. Většinou jsou ve výlukách tyto země – Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?