Plánování jídelníčku je polovinou úspěchu při hubnutí

Plánování jídelníčku je polovinou úspěchu při hubnutí

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Hubnutí začíná u stravy. Někteří dokonce tvrdí, že za úspěšným shozením nadváhy stojí strava z 80 %. Zbytek poté připadá na cvičení. Pokud ale nemáte zažité zdravé stravovací návyky, dodržování jídelníčku může být těžší, než byste si mysleli.

Skladba nákupu

Prvním problémem je pro spoustu lidí už okamžik, kdy stojí v supermarketu. Měníte-li váš jídelníček, skladba nákupu se pravděpodobně změní. Do obchodu choďte vždy s připraveným seznamem a držte se ho. Do nákupního košíku nedávejte nic, o čem víte, že nezapadá do nového jídelníčku. Zároveň nechoďte nakupovat hladoví a nakupujte s rozmyslem. Vědět byste měli alespoň zhruba, co budete následující týden vařit a pro kolik osob. Podle toho můžete naplánovat nákup tak, abyste ze všeho uvařili a nic vám nezbylo, a vy jste tak neplýtvali.

Plán jídelníčku

S nakupováním jde ruku v ruce mít naplánovaný jídelníček. Nemusí to být na celý týden, ani měsíc. Stačí vědět, co budete jíst následující dny. Pokud si jídelníček nenaplánujete, může se vám jednoduše stát, že budete koukat do lednice a nebudete vědět, co vlastně uvařit. V těchto situacích pak lidé nejčastěji volí jinou, mnohdy nezdravou alternativu. Příkladem je donáška z restaurace nebo jídlo z fast foodu. Plánování jídelníčku je stěžejní a hraje extrémně důležitou roli v tom, abyste zůstali motivovaní a odhodlaní dodržet vaše předsevzetí zhubnout.

Tipy, jak začít

Pokud jste si jídelníček nikdy dopředu neplánovali, máme pro vás pár tipů, jak začít. Nejprve se podívejte do lednice, případně do spíže a udělejte revizi potravin, které je potřeba zpracovat. Sepište si je na papír a kolem nich postavte recepty. Ty najdete na internetu nebo na sociálních sítích. Souběžně s plánováním jednotlivých chodů si na druhou polovinu papíru pište potraviny, které je potřeba dokoupit a v jakém množství. Je možné, že budete muset koupit něco, co byste nevypotřebovali vše. V takovém případě je ideální najít pro danou potravinu využití ještě v jiném receptu. Jakmile máte vymyšleno alespoň pár receptů, rozepište si je do jednotlivých dnů v týdnu a nezapomeňte přemýšlet i nad tím, jak budete v týdnu vytíženi. Pokud víte, že nemáte během pracovního týdne čas vyvařovat, složitější recepty naplánujte až na víkend. Pokud nemáte zkušenosti se zdravou stravou, hledejte recepty na portálech, které inspirují ke zdravému jídelníčku a využívají zdravé suroviny. Chybí-li vám doplnit některá jídla, nejčastěji se jedná o svačiny nebo snídani, připište si na nákupní seznam zeleninu, šunku, cottage apod. Tyto suroviny mohou sloužit jako zdravá svačina.

Když není čas

Mnoho lidí nemá kapacitu každý den nebo obden vařit. V tom případě vás mohou zachránit nejrůznější směsi, které jen v rychlosti doděláte. Řeč je o proteinových koktejlech, kaších, palačinkách nebo dokonce polévkách. Jednotlivá jídla prodává česká společnosti KetoMix, u které si můžete objednat jak jednotlivé porce, tak celá menu na dny, týdny nebo měsíce. To pro případy, že byste se rozhodli držet ketogenní dietu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?