Plánujete renovovat? Dejte si pozor na tyto nejčastější chyby

Plánujete renovovat? Dejte si pozor na tyto nejčastější chyby

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Proces renovace si co náročnosti plánování a realizace nezadá se stěhováním, a proto tady více než jindy platí ono známé „štěstí přeje připraveným“. Jaké jsou největší postrachy renovace a jak se jich vyvarovat?

Mít plán, včetně toho záložního, je základem úspěchu a bezbolestného průběhu každého stěhovacího či renovačního procesu.

„Dejte si pozor především na nereálná očekávání. Mnoho lidí dělá tu chybu, že interiér domova nepřizpůsobí zvykům, potřebám a počtu obyvatel, a místo toho je zláká vidina ideálního luxusního příbytku. Ten ale ve většině případů neodpovídá možnostem a proporcím reálného bydlení. Pokud se při plánování necháte příliš unést a navrhnete si domov jen tak, aby plnil reprezentativní úlohu vůči návštěvám, hrozí, že renovace skončí nezdarem a nepraktickým řešením, které nebude vycházet vstříc vašim potřebám,“ radí interiérová návrhářka Anke Glut.

Jak se tedy do celého procesu pustit, abyste neodhalili žádné nedostatky, až jarní slunce po zimě prosvětlí naše domovy a posvítí do všech jeho koutů?

Kdo je připravený, není překvapený

Pokud si vše dopředu promyslíte a zorganizujete, máloco vás překvapí. Jakékoli neplánované změny jdou často ruku v ruce s časovou ztrátou a vyššími výdaji. Je nutné myslet na každou maličkost. „Doporučuji ověřit si u správce nemovitosti, zda jsou plánované stavební úpravy vůbec možné. Zjistěte od dodavatele dodací lhůtu potřebných materiálů a s předstihem vyřiďte všechny potřebné formality na stavebním úřadě. Pokud plánujete zrekonstruovat pronajatý byt, dohodněte si s majitelem písemně všechny podmínky, slevu z nájemného apod. Doporučuji přizvat si k tomu i nezávislého odborníka, který se na uspořádání vašeho domova dokáže podívat nezaujatým okem a odhalit to, co se může pro laiky ukázat jako problém až po dokončení renovace,“ radí Anke Glut.

Nepřeceňujte vlastní síly

Zprvu se může zdát, že ušetříte nemalé peníze, vrhnete-li se do renovace vlastními neodbornými silami. To může být pravda, ovšem velmi záleží na tom, jak rozsáhlé a náročné úpravy plánujete. Nejedna renovace skončila nezdarem kvůli přecenění domácích kutilských schopností a navíc celý proces kvůli následnému zásahu profesionálů prodražila. Investujte raději do práce odborníků už na začátku – na jejich práci alespoň dostanete záruku. Uvažujete-li o rozsáhlejší rekonstrukci a změně dispozičního řešení, není na škodu obrátit se na architekta nebo designéra – záleží, o jaké velké úpravy se jedná. Investice se určitě vyplatí. A nepodceňujte ani výběr stavebního dozoru. Ten vám může ušetřit peníze tím, že dohlédne na kvalitu práce firmy, kterou jste si objednali.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?