Pověst realitních makléřů v Česku je nevalná, čeká nás zlepšení?

Pověst realitních makléřů v Česku je nevalná, čeká nás zlepšení?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Otázka využití služeb realitního makléře stojí na počátku každého obchodu s nemovitostí. A přestože se touto cestou vydá více než polovina Čechů, kteří se rozhodnou nemovitost prodat či koupit, skoro 80 % z nich se službami realitních makléřů není spokojených. Makléři jsou podle nich nepoctiví, orientovaní jen a pouze na zisk a nezřídka uvádí nepravdivé informace, například o technickém stavu nemovitosti. Kde toto přesvědčení pramení a měli by se Češi nadále na realitní makléře obracet nebo se vyplatí jednat na vlastní pěst?

Čtrnáct tisíc. Tolik lidí se podle posledních dostupných statistik v České republice věnuje profesi realitního makléře. Na jednoho makléře tak v roce 2016 připadalo 727 obyvatel a toto číslo stále stoupá. K provozování této živnosti totiž v dnešní době stačí pouze živnostenský list a jiná omezení pro realitní zprostředkovatele prakticky neexistují. To by se ovšem v dohledné době mělo změnit. Projde-li nový zákon o realitním zprostředkování, budou se během roku 2020 zavádět přísnější pravidla, která mají zkvalitnit služby poskytované realitními agenty.

Nově budou muset mít makléři magisterské vzdělání v oboru práva, ekonomie, financí, marketingu nebo stavebnictví. Akceptováno však bude také středoškolské vzdělání s maturitou a minimálně tři roky praxe v oboru. Živnostenský list budou moci získat i ti, kteří předchozí podmínky sice nesplňují, ale prokážou své znalosti z oblasti stavebního práva, oceňování nemovitostí a daní u zkoušky odborné způsobilosti. Další podmínkou taktéž bude pojištění pro případy, kdy by makléř klientovi způsobil škodu, a to až do výše 3,5 milionu korun. Díky této regulaci se zároveň očekává minimalizace nepoctivých a neprofesionálních realitních makléřů, což zlepší nejen postavení klientů, ale pozitivní dopad to bude mít i na férové a kvalitní realitní kanceláře.

Ty jsou totiž dnes a denně stavěny do situace, kdy jim potenciální klienti nevěří již na počátku celého procesu, přestože jejich dosavadní práce nenese známky nekalého jednání. „Této situace na českém realitním trhu jsme si moc dobře vědomi, ovlivnit ji ale bohužel nedokážeme. Jediné, co můžeme, je jednat se všemi čistě a otevřeně a zároveň jim být oporou od začátku až do konce,“ říká Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na oblast Prahy a Berounska a na trhu působí již 25 let.

Jak lze ale tedy rozeznat profesionální realitní makléře od těch neprofesionálních? A není nakonec méně rizikové vzít obchod s nemovitostí do vlastních rukou? „Za realitního zprostředkovatele určitě hovoří jeho dosavadní práce. Rozhodne-li se tedy někdo využít služeb realitního agenta, spoléhal bych například na doporučení známých. Svou roli ovšem hraje i to, jak realitní makléř na klienta působí. Klient by se určitě neměl cítit, že je tlačen do kouta a v potaz by měly být brány jeho požadavky a přání. Co se poté otázky prodeje či koupě nemovitosti na vlastní pěst týče, v žádném případě to nevylučuji, ale je určitě lepší mít podporu někoho, kdo zná danou oblast jako své boty. U prodeje i koupi nemovitosti může vzniknout mnoho rizik a někdo, kdo s touto problematikou nemá zkušenosti, je jen zřídkakdy odhalí,“ uzavírá Kindl.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?