Přestavěné chaty z lodních kontejnerů splňují náročné požadavky na vybavení i design

Přestavěné chaty z lodních kontejnerů splňují náročné požadavky na vybavení i design

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Multifunkční využití vysloužilých lodních kontejnerů zná okolní svět již nějakou dobu. V Čechách jsme však tomuto trendu dlouho odolávali, až si čistý design, ekologická přestavba, rychlost a kreativita našli cestu i do neoblomných českých srdcí. Zda k tomu přispěl fakt, že můžeme z lodního kontejneru udělat i chatu, zůstane pravděpodobně nezodpovězenou otázkou. Říká se ale, že chata je pro Čecha takové malé osobní moře, a tak se této domněnce dá bez zbytečných okolků věřit.

Největší překážkou k vlastní chatě je přitom nedostupnost takového objektu, který by splňoval naše požadavky. I na chatě totiž většinou chceme mít zavedenou vodu, odpad a elektřinu. Také by měla být chata obyvatelná i v chladnějších měsících a zcela samostatnou kapitolou je lokalita. Chatu samozřejmě nechceme pod dálničním mostem nebo na dohled od legální skládky. Chatu prostě a jednoduše chceme mít vysněnou. Problém je ale ten, že takové chaty se jen tak někdo nezbaví, a to i přesto, že ceny chatařských objektů stále rostou.

Pro mnoho lidí je tak schůdnější možností neporozhlížet se po chatě, ale jen po pozemku. Tuto variantu v dnešní době volí čím dál více lidí, kteří se rozhodnou si svůj sen o oáze klidu vybudovat od základů. A přestože je tento postup logický a pro Čechy velmi typický, zabere spoustu času. Někomu rok či dva a někomu klidně déle. Možná i z toho důvodu mají chaty přestavěné z lodních kontejnerů v posledních letech takový úspěch. V Čechách se tímto typem přestaveb zabývá společnost stojící za projektem Vyrabimechaty.cz, která za jednu ze svých největších předností považuje rychlost celé přestavby. „Po vytvoření a upřesnění objednávky chaty s klientem jsme schopni chatu vyrobit do tří týdnů, a to z toho důvodu, že nejsme limitovaní případnou nepřízní počasí či dalšími vnějšími vlivy. Výroba probíhá v našich prostorech a my poté chatu jen převezeme na určený pozemek, kde ji stačí zasíťovat a usadit. Stavbu totiž standardně dodáváme s vnitřními rozvody vody, odpadů a elektřiny,“ vysvětluje Tomáš Litavský z Vyrabimechaty.cz.

Rychlost dodání ovšem není jediným pozitivem chat přestavěných z lodních kontejnerů. Ty z Vyrabimechaty.cz jsou třeba určené pro celoroční využití a na zateplení společnost poskytuje záruku 40 let. „Kvalitu zateplení můžeme bez ostychu zaručit. Chaty totiž zateplujeme pomocí PUR pěny, což je nejefektivnější způsob zateplení současné doby. Uvnitř chaty je navíc i vata a všechna okna mají izolační trojskla. Uvnitř pak její obyvatelé naleznou elektrické topení a krbová kamna včetně komínu. Celá stavba tak splňuje ty nejnáročnější požadavky na zateplení a bez obav lze chatu obývat celoročně,“ říká Litavský.

A jak chata z lodního kontejneru vypadá? „Dáváme přednost jednoduchému a čistému designu. Při stavbě však přemýšlíme ekologicky a výběr veškerých materiálů je prováděn s ohledem na udržitelnost. Co se exteriéru chat týče, snažíme se, aby zapadly do přírodní scenérie. To znamená, že na chatě nenajdete žádné rušivé prvky ani křiklavé barvy. Interiér je poté navrhován ve spolupráci s přední designérkou Anke Glut, která svými návrhy přináší prvky minimalismu, praktičnosti a takový design, který navodí atmosféru pohody a odpočinku. Zákazník si ovšem může svou chatu zařídit podle vlastního nápadu a v takovém případě necháváme prostor pro vlastní realizaci. Na všem je možné se s námi domluvit,“ uzavírá Tomáš Litavský za Vyrabimechaty.cz.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?