Mnoho českých domácností se domnívá, že změna dodavatele elektřiny a plynu je natolik složitá, že se nevyplatí řešit. Z pohodlnosti tak zůstávají u toho stávajícího, přestože mohou zbytečně přeplácet až tisíce korun ročně. Kdyby lidé věděli, jak jednoduchý je to úkon, byl by energetický trh v mnohem větším pohybu. Trh s energiemi je sice už od roku 2006 liberalizovaný a odběratelé si mohou svobodně volit z konkurenčních nabídek, ale této možnosti využívá malé procento lidí.
Kdyby tak peníze rostly na stromě… Tato myšlenka se jistě prohnala hlavou nejednomu z nás. V reálném životě však žádná kdyby neplatí, a zázračný strom, který by plodil bankovky a mince, bohužel existuje zatím jen v našich představách. V rámci výchovy toto vštěpujeme odmalička i našim dětem, abychom je učili hospodárnosti a racionálnímu nakládání s penězi. Bohužel, stále je spousta situací, kdy jdeme našim malým i dospělým dětem špatným příkladem. Zbytečně vysoké platby za energie jsou jednou z nich. Na tento nešvar mnoha tuzemských rodin se zaměřil i jeden z posledních projektů společnosti Centropol, který se jmenuje #kilovník.
Jakou hodnotu má pro vás stovka?
Hodnota peněz je čistě subjektivní záležitostí. Někdo by si pro korunu nechal vrtat ono příslovečné koleno, jiný rozhazuje stovkami na všechny strany jako grand. „Vnímání skutečné hodnoty stokorunové bankovky se odvíjí až od naší potřeby a následně způsobu, jak a za kolik ji můžeme uspokojit. Finanční gramotnost v Česku pokulhává a je více než na místě v lidech otevřít témata efektivních investic a hospodaření domácností,“ vysvětluje pozadí vzniku projektu #kilovník Tomáš Hlaváček, obchodní ředitel dodavatele elektřiny a plynu Centropol. V polovině května vyrostl totiž na náměstí v Českých Budějovicích strom plodící stovky. Tzv. kilovník vyzýval k utrhnutí si bankovky jen tak. Celá akce se točí kolem rodinné peněženky a otevírá tak téma rodinných financí trošku z jiného úhlu pohledu. Akce se bude konat na různých místech České republiky, aby se stala impulsem pro debatu o zdravých financích.
Nejdůležitější je rozhodnout se
Není tedy důvod pasivně se smiřovat s částkami na faktuře a neustálé zdražování brát jako neměnný fakt. Díky liberalizaci trhu s elektřinou máme od 1. ledna 2006 možnost sami si zvolit dodavatele energie. Svobodná volba je totiž jedním ze základních atributů volného trhu a tato změna je podle zákona zadarmo. Prostřednictvím výběru co nejvhodnějšího dodavatele tak máme šanci získat i výhodnější tarify. „Samotná změna je série administrativních procesů, kterou můžete mít navíc bez práce a starostí. Drtivou většinu potřebných úkonů totiž za zákazníky udělá obchodník. Stačí mít poslední vyúčtování a podepsat plnou moc. Dál už se o nic nestaráte,“ vysvětluje Tomáš Hlaváček z Centropolu.
Důležité je počítat s danou výpovědní lhůtou současnému dodavateli. Pokud bychom ji nedodrželi, nevyhnul by se nám sankční poplatek. Doba potřebná k provedení změny dodavatele se odvíjí od délky výpovědní lhůty dané smlouvou. Pokud si nejste jistí, zda se změna vyplatí i vám a kolik by činila případná úspora, můžete využít kalkulačky online nebo energetického poradenství zdarma. Nabízejí ho například v zákaznických centrech Centropolu, kde můžete zdarma konzultovat svoji situaci a spočítat si skutečnou úsporu. Součástí projektu #kilovník je také exkluzivní nabídka tarifu Partner Fér. Tarif není součástí běžné produktové nabídky na webu a je možné jej získat právě osobně na pobočce během konzultace. Budete mít tak jistotu, že si nastavíte tarif odpovídající vaší spotřebě a částky na pravidelném vyúčtování vás už nebudou nepříjemně překvapovat.