Proč si pořídit fotovoltaiku? Přečtěte si ty nejdůležitější důvody

Proč si pořídit fotovoltaiku? Přečtěte si ty nejdůležitější důvody

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

O fotovoltaice se mluví čím dál více. Poptávka po ní dále roste, což potvrzují i dodavatelé fotovoltaických elektráren. Pokud nad jejím pořízením stále váháte, přečtěte si důvody, proč do ní investovat.

Zelená energie

V minulosti se často vedly dohady o tom, nakolik ekologická fotovoltaika vůbec je. Podle některých názorů docházelo při výrobě solárních panelů ke znečišťování životního prostředí a nejasná byla o otázka likvidace panelů. Materiál, ze kterého jsou panely vyráběny, je ovšem recyklovatelný a recyklace se vyplatí i ekonomicky. Velký posun byl zaznamená i při výrobě, která je nyní šetrná a podléhá přísným normám. Nesmíme opomenout i fakt, že sluneční svit je obnovitelným zdrojem, a už jen díky tomu je fotovoltaická energie energií opravdu zelenou.

Fotovoltaika šetří peníze

Pořízení fotovoltaiky bylo z dlouhodobého hlediska levnější alternativou ještě před zdražením plynu a elektřiny. Nyní se doba návratnosti pro mnohé lidi ještě zkracuje. „S fotovoltaikou můžete ročně ušetřit až 80 tisíc korun. Záleží na jejím výkonu a konkrétní spotřebě. Fotovoltaice je také ideální přizpůsobit provoz některých spotřebičů tak, abyste je zapínali v době, kdy fotovoltaika vyrábí energii. Efektivní využití fotovoltaické elektrárny dovede rodinnému rozpočtu výrazně ulehčit,“ říká Jakub Tobiáš ze společnosti LAMA home, která se specializuje na návrh a realizaci fotovoltaických elektráren.

Dotační program

Na financování fotovoltaiky nejste sami. Při splnění určitých podmínek můžete čerpat peníze z dotačního programu Nová zelená úsporám, a to až do výše 225 tisíc korun. LAMA home vám navíc s vyřízením žádosti o dotaci pomůže a zajistí vám veškerou potřebnou dokumentaci. Fotovoltaiku podporuje stát, i Evropská unie.

Energetická soběstačnost

fotovoltaikou můžete dosáhnout téměř naprosté energetické soběstačnosti. Nerozhodí vás tak ani výkyvy cen na burze, špatné počasí nebo výpadky sítě. Pokud je v baterii dostatek energie, celý systém nadále funguje. Záleží ale samozřejmě na typu fotovoltaiky.

Odkup elektřiny

Nevyužitou elektřinu můžete zpět prodávat. Vyberte si dodavatele, který toto umožňuje. Společnost LAMA home svým klientům například zajišťuje výkup elektřiny, a to dokonce za spotové ceny. Teoreticky tak s fotovoltaikou můžete i vydělávat.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?