Proč zvolit krátkodobou fixaci cen energií namísto spotových cen?

Proč zvolit krátkodobou fixaci cen energií namísto spotových cen?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Trh s energiemi v posledních letech ukázal, jak dovede být nepředvídatelný, což vedlo k výkyvům v cenách elektřiny a plynu a k finančním problémům domácností a firem.  Čím dál více lidí tak v současnosti hledá alternativní způsoby uzavírání smluv s dodavateli energií. Jedním z nich je krátkodobá fixace cen energií, obvykle na období jednoho měsíce, která je mnohdy výhodnější než tarify se spotovými cenami. Proč je lepší zvolit krátkodobou fixaci místo spotových cen?

Předvídatelnost výdajů

Krátkodobá fixace cen umožňuje odběratelům lépe plánovat finanční rozpočet. I když je cena každý měsíc odlišná, máte vždy jistotu fixní ceny na jeden měsíc dopředu. Oproti tomu spotové ceny se mohou měnit ze dne na den v závislosti na cenách na burze.

Ochrana před dramatickým nárůstem cen

Spotové ceny se odvíjejí od aktuálních tržních cen a nezřídka jsou velmi volatilní. V období vysoké poptávky nebo při nízké nabídce mohou ceny energií prudce vzrůst, na cenách elektřiny a plynu se navíc podepisují i další faktory jako třeba politická situace. Krátkodobá fixace vás chrání před dramatickými výkyvy, jelikož zůstává stabilní bez ohledu na výkyvy trhu v daném měsíci.

Jednoduchost a pohodlí

Krátkodobá fixace je také méně komplikovaná a pohodlnější. Nemusíte neustále sledovat trh, abyste se rozhodli, kdy spouštět jaké spotřebiče, což může být stresující a časově náročné. U krátkodobé fixace je cena stanovena před začátkem dalšího období, a vy se tak celý další měsíc nemusíte o nic starat.

Větší flexibilita

Měsíční fixace cen také nabízí větší flexibilitu. Pokud se tržní podmínky zlepší a ceny klesnou, nejste lapeni smlouvu se zbytečně vysokou cenou za energie. Na konci měsíce pak můžete své možnosti přehodnotit a změnit tarif. Český dodavatel energií FONERGY nabízí tarif Férovka na měsíc, u kterého je cena fixovaná na 1 měsíc a u kterého platí 30denní výpovědní lhůta. To znamená, že můžete kdykoli smlouvu vypovědět, bez závazku a bez sankcí.

Krátkodobá fixace cen může být pro mnoho odběratelů energií bezpečnější a předvídatelnější variantou než tarify se spotovými cenami. Energetický trh je často extrémně volatilní a fixace na měsíc je klíčem k efektivnímu plánování rozpočtu. Vždy však zvažte vaše individuální potřeby a okolnosti před rozhodnutím o nejlepším tarifu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?