Prodej nemovitosti: Dejte si pozor na nevýhodný prodej pod tržní hodnotou

Prodej nemovitosti: Dejte si pozor na nevýhodný prodej pod tržní hodnotou

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Určit prodejní cenu nemovitosti, abyste ji mohli prodat za co nejvyšší cenu, je velmi složité s ohledem na to, že do cenotvorby vstupuje celá řada faktorů a ceny se na realitním trhu neustále vyvíjejí. Experimenty se v tomto případě příliš nevyplácejí. Právě na kvalifikovaném odhadu ceny nejvíce záleží, jak rychle, výhodně a bezpečně svou nemovitost prodáte.

Zprvu se to může zdát banální. Zájem o byty je velký, najít tedy vhodného zájemce o koupi vaší nemovitosti by mělo být snadné. S prodejem je ale spojena řada rizik. Nikdo nechce byt či dům měsíce vystavovat na realitních serverech bez odezvy, ztrácet čas komunikací s nerozhodnými zájemci nebo čekat, až si kupující vyřeší hypotéku. Jak se důkladně připravit na prodej?

Živnost makléře

V současnosti neexistuje žádná legislativa, která by regulovala makléřskou činnost. Jako živnost volnou ji může provozovat doslova kdokoli, což nahrává fušérům a podvodníkům. Na druhou stranu, pustit se do cenotvorby svépomocí také není ideální řešení. Laické pravidlo nadsadit cenu vysoko a počkat, jak se bude poptávka vyvíjet, není zrovna nejšťastnější. Kupující jsou velmi vnímaví a budete vypadat nedůvěryhodně, pokud budete muset jít s cenou opakovaně dolů. Je potřeba hned na začátku celé transakce nacenit nemovitost profesionálně s ohledem na všechna cenotvorná kritéria a být schopen si stanovenou cenu obhájit.

Svěřte prodej nezávislým realitním společnostem

Vybírejte si renomované a nezávislé realitní experty s dlouhou tradicí na trhu a bohatým know-how, za které více než masivní reklama mluví pozitivní zkušenosti spokojených klientů. Zvučné jméno často neznamená záruku kvalitního servisu, zvláště ve světě franšízového podnikání, kde se leccos schová za důvěryhodné jméno světoznámé značky. Pokud jste dostali doporučení na konkrétní společnost, prověřte důkladně reference a projděte si také obchodní rejstřík nebo výroční zprávy, abyste zjistili, jak daná společnost hospodaří. V dnešní době, kdy je vše snadno dohledatelné na pár kliků, tak můžete předejít případným potížím a například zjistit, zda realitní společnost nebyla v insolvenci nebo nevyhlásila bankrot.

Vsaďte na exkluzivitu realitního experta

Řada prodávajících ve snaze zajistit nezávislý poradenský servis osloví více realitních kanceláří. Před tímto postupem ale varuje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates International. „V případě, že si vyberete dvě nebo tři realitní kanceláře, hrozí, že nebudou této zakázce ochotni věnovat svůj čas a peníze. Důvod je prostý – vidina provize je totiž v tomto případě značně nejistá,“ vysvětluje. Je třeba si uvědomit, že práce realitního agenta je motivována provizí ze zprostředkované transakce, a je tudíž v jeho zájmu prodat nemovitost co nejrychleji. Prodej reality není radno uspěchat, což je často v přímém rozporu se zájmy makléře, který se naopak nechce zdržovat a chce rychle vydělat na provizích. Případy neseriózního jednání s makléři bohužel nejsou výjimkou, spíše běžnou rutinou. „Každý, kdo zvažuje prodej nemovitosti, by měl vyhledat nezávislého odborníka s mnohaletými, všestrannými zkušenostmi. Zajímejte se také o to, kdo v kanceláři pracuje. Jsou to jen makléři, kteří pak při samotném obchodu shánějí nezbytné odborníky externě, nebo se jedná o tým specializovaných expertů, který spolupracuje s právníky, techniky, fotografy a designéry? I to by mělo ovlivnit vaše rozhodování,“ uzavírá Novotný.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?