Pronájem nemovitosti na vlastní pěst se nemusí vyplatit, co na vás číhá za rizika?

Pronájem nemovitosti na vlastní pěst se nemusí vyplatit, co na vás číhá za rizika?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Každý majitel nemovitosti, který se rozhodne daný objekt pronajmout, si pravděpodobně přeje jen dvě věci. A to, aby mu tento počin byl ku prospěchu finančně a aby nezpůsoboval zbytečné problémy. A přestože se jedná o poměrně jednoduchou rovnici, ne vždy je snadné ji převést do reality. S jakými konkrétními problémy se může majitel pronajímané nemovitosti setkat a jak se jim lze vyhnout?

Hledání nájemníků

Hledání nájemníků se v dnešní době nejeví jako problém. Kvůli aktuální situaci na českém realitním a hypotečním trhu se totiž cestou pronájmu vydává větší množství lidí, než tomu bývalo dříve, a je tak z čeho vybírat. To ovšem nemusí být nutně pozitivní zpráva. Není totiž výjimkou, že se na inzerované nemovitosti ozývají klidně i desítky zájemců, a již po několikátém telefonním hovoru může majitel nemovitosti snadno litovat, že vůbec kdy nabídku veřejně inzeroval. Neúnosné množství zájemců by však ani nemuselo být tím hlavním problémem. Tím zůstává vybrat solidního nájemníka, který bude platit včas a nebude nemovitost demolovat. Nechce-li se ovšem majitel nemovitosti spoléhat jen na svou intuici, je třeba každého zájemce prověřit. „V dnešní době je zcela přirozené prověřovat bonitu nájemníka a vřele to doporučuji. Jedině tak lze eliminovat riziko neplatičů. Není to ovšem jen platební morálka, co by mělo majitele nemovitosti zajímat. Výjimkou není ani prověření referencí zaměstnavatele či předchozího pronajímatele. Jedná se však o poměrně zdlouhavý proces, který v závislosti na počtu zájemců může trvat opravdu dlouho. My k tomuto účelu využíváme například i naší interní databází a osobní prohlídky poté sjednáváme jen s těmi zájemci, kteří splňují podmínky pronajímatele a kteří jeví opravdový zájem o pronajímanou nemovitost,“ říká Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na oblast Prahy a Berounska a na realitním trhu působí již 25 let.

Smluvní dokumentace

Dalším problémovým aspektem je poté i smluvní dokumentace. Tu totiž většina majitelů nemovitostí podceňuje a neobává se si stáhnout dostupné vzory nájemních smluv z internetu. „Přestože internet umožňuje i to, co bylo dříve nemožné, v tomto konkrétním případě bych na něj opravdu nespoléhal.  Zákony jsou totiž stále více na straně nájemníků a i v případě, kdy je majitel nemovitosti zcela v právu, vystěhování problémového nájemníka může být otázkou několika měsíců. Profesionálně vypracovaná smluvní dokumentace je tak naprostý základ, ať už se někdo chystá pronajímat nemovitost opakovaně či jen jednorázově po dobu několika měsíců. Proto máme k dispozici firemní právníky, kteří nejen, že zajistí za klienta veškeré právní úkony, ale vyhotoví smluvní dokumentaci tak, aby chránila majitele nemovitosti před neplatiči,“ dodává Kindl.

Ale jak se tedy lze výše zmíněným problémům vyhnout? „Není nic snadnějšího, než si k pronájmu nemovitosti přizvat realitní kancelář. Ta totiž udělá prakticky vše, co je potřeba a veškeré starosti může majitel nemovitosti hodit za hlavu. Pozitivem je navíc fakt, že pro pronajímatele je v naší společnosti celý servis zdarma, provizi totiž platí nájemník,“ uzavírá Kindl za realitní kancelář Domov.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?