Pořídili jste si nemovitost určenou výhradně k pronájmu a jediné, co vám nyní chybí, je ji obsadit nájemníky? Ač se tento krok zdá být sebejednodušší, je potřeba mu věnovat spoustu času a energie. Přečtete si, jak je vhodné postupovat a zda existují způsoby, které vám celý proces mohou výrazně ulehčit.
Inzerce nemovitosti
Prvním krokem k úspěšnému pronájmu nemovitosti je její inzerce na realitních portálech. Inzerát o pronájmu by měl obsahovat základní údaje, jako jsou dispozice, lokalita, vybavení a samozřejmě cena. Inzerát zároveň doplňte o kvalitní fotografie interiéru i exteriéru. Nepodceňujte však ani popisek inzerátu, který by neměl být nijak dlouhý, ale měl by shrnovat vše podstatné a zájemce by z něj měl mít velmi jasnou představu o tom, kolik a za co vlastně zaplatí. Jakmile budete mít inzerát hotový a zveřejněný, ověřte si, jak na realitním portálu vypadá ve srovnání s ostatními nabídkami a případně jej upravte. „I na realitním trhu platí, že lidé kupují očima. V tomto případě vybírají pronájem očima. Proto by měla být nabídka pronájmu vizuálně příjemná a již na první pohled by z ní mělo být jasné, oč běží. Nelze tak například podceňovat fotografie, které jsou pro zájemce hledající pronájem online společně s cenou jedním ze základních rozhodujících faktorů a hrají velkou roli v tom, zda někdo na inzerát zavolá nebo nezavolá,“ vysvětluje Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na oblast Prahy a Berounska a na realitním trhu funguje již 25 let.
Ideální nájemník
Po zveřejnění inzerátu přichází na řadu hledání ideálního nájemníka. „Asi každý vlastník nemovitost by chtěl nájemníka, který bude platit řádně a včas, který nebude vybavení demolovat, se kterým bude dobrá domluva a který mu nějakou dobu vydrží. Hledat takového nájemníka je ovšem něco jako hledat jehlu v kupce sena,“ komentuje smutnou realitu Kindl. Ten sám z první ruky ví, jak špatné mají vlastníci nemovitostí s nájemníky zkušenosti a dodává, že jedinou obranou je pečlivost při výběru. „My sami jsme rádi připraveni, a proto pro vlastníky nemovitostí nájemníky vždy prověřujeme v rejstříku exekucí, insolvencí, v naší rozsáhlé interní databázi a v rejstříku osob hledaných policií. Někdo by možná mohl namítnout, že je to zbytečně. Ze zkušenosti ale vím, že to není ani trochu zbytečné, ale spíše potřebné. Jedině tak totiž máme alespoň určitou záruku, že v dané nemovitosti nebude bydlet někdo nezodpovědný.“
Nutná administrativa
Jakmile nájemníka najdete, čeká vás nezbytná administrativa. Je nutné sepsat nájemní smlouvu, která musí jasně definovat podmínky pro obě strany, dát dohromady předávací protokol a vykomunikovat s dodavateli energií převod na nového nájemníka. „Nutné papírování není zcela jednoduché a určitě bych vynechal vzory smluv, které jsou volně ke stažení na internetu. My máme k dispozici právní oddělení, které se stará o veškerou smluvní dokumentaci, a tak můžeme zaručit, že je v naprostém bezpečí jak pronajímatel, tak nájemník. V rámci našich služeb jsme také schopni vykomunikovat vše potřebné s úřady, vše je jen o domluvě,“ říká Jakub Kindl za realitní kancelář Domov. A kolik vás bude stát takové hledání nájemníka s pomocí realitního makléře? Provize si každý může stanovit dle vlastního ceníku, u realitní kanceláře Domov však odměnu za tuto službu hradí nájemník a pronajímatel nic neplatí.