Provozovatelé krátkodobých pronájmů čelí obrovským ztrátám, existuje z této krize cesta ven?

Provozovatelé krátkodobých pronájmů čelí obrovským ztrátám, existuje z této krize cesta ven?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Ještě pár měsíců zpátky byl krátkodobý pronájem považován za zlatý důl, a to zejména v turisticky zajímavých lokalitách a samozřejmě v hlavním městě, kde se soustředilo množství turistů, businessmanů a lidí hledajících přechodnou střechu nad hlavou. Investice do nemovitostí tak pro mnohé byla jednou ze nejzajímavějších příležitostí, jak si zajistit stabilní a pravidelný příjem do rodinného rozpočtu. Výhodnému provozování krátkodobého pronájmu ovšem učinila přítrž pandemie koronaviru, kvůli které se dočasně zcela zastavil cestovní ruch.

A přestože jsou nyní hranice České republiky již otevřené, nadále platí spoustu omezení a to, zda k nám cizinci zavítají, není zcela jen v naší režii. Hotely, kempy a jiná ubytovací zařízení tak sice mohou být opět v provozu, mnohým se to ale nevyplatí, a to ani v centrech velkých měst. Většina ubytovacích zařízení proto zůstává zavřená a ta, která již své služby tuzemským a zahraničním návštěvníkům nabízí, přichází s mnoha změnami.

V následujících měsících se tak můžete ubytovat v luxusních hotelích za bezkonkurenční ceny a soukromí provozovatelé krátkodobých pronájmů mají co dělat, aby byli konkurence schopni. „Pár měsíců zpátky bylo jednoduché svou nemovitost obsadit a jediným nepohodlím pro pronajímatele byla jen správa pronájmu, popřípadě administrativa. Nyní však není pronajímání nemovitosti žádný med a vlastníci nemovitosti se budou muset otáčet,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International.

Zásadní otázkou tak teď nyní je, zda se krátkodobý pronájem vůbec vyplatí a zda je pro něj teď na českém trhu prostor. A pokud ne, co mohou vlastníci investičních nemovitostí dělat, aby tuto dobu přečkali a nemovitost pro ně nebyla pouhou přítěží? „Pro vlastníky nemovitostí se teď samozřejmě nabízí varianta dlouhodobého pronájmu. S ním jde ovšem ruku v ruce nižší příjem a zcela jiná pravidla hry. Během podzimu navíc očekáváme opětovný nárůst cestovního ruchu a s tím i nárůst využívání krátkodobého pronájmu cizinci a nelze se tak divit tomu, že majitelé nemovitostí teď nechtějí nemovitost pronajmout dlouhodobě. V důsledku by je to totiž mohlo stát značnou část ročního příjmu z nájemného. Proto jsme v naší správě aplikovali kreativní strategii a nabízíme vlastníkům z celé situace cestu ven,“ říká David Novotný.

Ten společně se členy týmu Bohemian Estates International svým klientům nabízí možnost správy střednědobého i dlouhodobého pronájmu s možností ukončení smlouvy ve chvíli, kdy bude opětovně možné využít plný potenciál krátkodobého pronájmu. „Vlastníci nemovitostí v tuto chvíli potřebují hlavně dvě věci, a to mít příjem a zároveň být maximálně flexibilní, aby dokázali uzpůsobit svůj business vlastním potřebám. Zároveň jim však chceme poskytnout plnou podporu v tomto nelehkém období. Stačí nás proto kontaktovat a společně vymyslíme, jak celé období překlenout bez značných finančních ztrát,“ uzavírá Novotný za Bohemian Estates International.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?