První máj se blíží. Kam vyrazit oslavit nejromantičtější den v roce?

První máj se blíží. Kam vyrazit oslavit nejromantičtější den v roce?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zeptáte-li se každého Čecha na otázku, co je podle něj nejromantičtější den v roce, drtivá většina vyhrkne datum 1. máj. Víte ale historii tohoto svátku? A už máte vymyšleno, kde jej se svou drahou polovičkou oslavíte?

První máj – lásky čas

Alespoň tak tento den nazývá český básní Karel Hynek Mácha ve své básni Máj. Historie tohoto dne a vlastně i celého května však sahá ještě dále do minulosti. Tradice, která je s tímto svátkem neodmyslitelně spjatá, tedy polibek ženy pod rozkvetlou třešní měl především zajistit páru plodnost. Kupříkladu ve starověkém Římě se tak 1. května připomínala a oslavovala bohyně jara a plodnosti Flóra, a lze předpokládat, že tato tradice pramení například odtud. Dnes by však každá žena měla být právě v tento den políbena, aby neuschla a byla krásná po celý následující rok.

A přestože můžeme na prvního máje spatřit líbající se páry nejen pod třešněmi, ale prakticky pod každým rozkvetlým stromem, my vám přinášíme tip, jak nejzamilovanější den v roce oslavit trochu netradičně.

Zamilovaný food festival

Jak všichni dobře víte, láska prochází žaludkem, a tak si nedovedeme představit lepší místo, kam vytáhnout svou drahou polovičku než na speciální májový food festival v Dětenicích, který koná 1. května od 11 do 19 hodin v zámeckém parku Dětenického resortu. Dětenice jsou však širé veřejnosti známé především pro svou originální středověkou krčmu, která kromě fantastické gastronomie nabízí nevšední zážitek v podobě unikátní středověké atmosféry. A ani jedno z výše zmíněných nebude na food festivalu chybět.

„Návštěvníci se mohou těšit na rytířské klání, středověké poběhlice, dobovou kapelu s tanečnicemi, vystoupení fakíra a kejklíře, čaroděje či ukázky dělostřelby. Akce se bude odehrávat v našem jarně rozkvetlém zámeckém parku, kde si lze například vypůjčit i deky a relaxovat v trávě. Připraven bude i fotokoutek se zamilovaným srdcem a samozřejmostí je i program pro děti, které jsou tím nejvýmluvnějším výsledkem lásky,“ láká návštěvníky marketingová ředitelka Dětenického resortu Aneta Ondráčková.

Co se týče gastronomie, ochutnat budete moci například chobotnice, ústřice, krevety, šašlik, burgery, houbového kubu, domácí bramboráky, staročeské placky s povidly, domácí koláčky, ovocné knedlíčky a zlatým hřebem dne bude opékané celé divoké a domácí čuně. Chybět nebude ani vynikající dětenické pivo z místního pivovaru.

„Vstupné na festival je 50,- na osobu a děti do patnácti let mají vstup zcela zdarma. Vítán je každý, kdo vyhledává nevšední zážitky a výborné jídlo,“ uzavírá Ondráčková.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?