Říjnové počasí nám zatím přeje. Kam vyrazit na výlet?

Říjnové počasí nám zatím přeje. Kam vyrazit na výlet?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Letošní říjen je zatím dokonalou ukázkou babího léta a podle meteorologů mají nadprůměrné teploty a slunečné počasí vydržet až do samého konce měsíce. Byla by tak škoda nevyužít posledních pár krásných týdnů tohoto roku a nenačerpat energii na čerstvém vzduchu. Za přírodními krásami a turisticky vyhledávanými lokalitami však naštěstí není třeba jezdit za hranice. Česká republika, ač malá, toho totiž má mnoho co nabídnout.

A bezesporu jednou z českých lokalit, která stojí za nejeden výlet, je Český ráj, který vyniká vysokou koncentrací přírodních i historických památek. My pro vás tentokrát vybrali nenáročný výlet údolím Plakánek, kterým dojdete k hradu Kost. Jedná se o lesnaté skalní údolí, jehož název je odvozen od rodiny Plakánků, která zde v 17. století pod skalami pálila dřevěné uhlí a všichni její členové měli uslzené oči. Plakánek byl zároveň oblíbeným místem vycházek básníka a spisovatele Fráni Šrámka. Trasa začíná v obci Střehom u rybníka Komorník a po cestě dojdete například k nejznámějšímu mlýnu v Čechách – ke Střehomskému mlýnu. Tam se natáčela pohádka S čerty nejsou žerty a zajímavé je, že mlýnské kolo, na kterém zdejší mlynáři mleli až do roku 1952, je stále funkční. Po cestě však uvidíte i vysoká pískovcová skaliska, trasa je však přesto zpevněná a po rovině a je tak vhodná i pro kočárky do terénu nebo pro děti s odrážedly. Cesta tam i zpět je dlouhá pouhých šest kilometrů a pohodlně ji zvládnete za 2 hodiny.

Když už však dojdete k hradu Kost, doporučujeme jít na prohlídku. V říjnu je otevřeno od středy do neděle od 10 do 16 hodin. Hrad je totiž jeden z největších a nejlépe zachovaných hradů v Čechách a jeho historie sahá až do roku 1371, kdy byl založen Petrem z Vartenberka. Byl postaven z mohutných pískovcových kvádrů a k jeho obraně přispívaly tři rybníky: Bílý, Černý a Labutí. Nejpevnějším objektem hradu je tzv. Bílá věž, která měla v době ohrožení sloužit jako obydlí hradního pána. Nyní je Kost majetkem rodu Kinských a veřejně přístupná je většina areálu.

Kam na oběd?

Pokud vám po této vycházce vyhládne, vřele doporučujeme navštívit nejoblíbenější a nejznámější restaurační zařízení v okolí, a to Středověkou krčmu Dětenice, která vás jediným krokem přes práh přenese z 21. století do středověku a svým návštěvníkům tak nabízí naprosto ojedinělý zážitek. Středověké speciality se zde připravují na otevřeném ohni a jí se rukama. Personál je zásadně v dobových kostýmech a jeho mluva a způsoby vás mohou, pokud nebudete připraveni, šokovat. Tu a tam se někdo z nich projde po stole, když vám nese jídlo a není výjimkou, že ženy jsou nazývány čarodějnicemi či ochechulemi. Nemáte-li však na zaplacení, věříme, že na tomto místě je možné smlouvat a místo peněz jednoho z členů rodiny na místě nechat. Je tak nutné nechat své konzervativní já doma a nechat se unést dobovou atmosférou. Pokud zde navíc budete kolem sedmé hodiny večerní, doporučujeme zůstat na středověký program, kde vás rázem obklopí sličné tanečnice, šermíři či žebráci žadonící o kus masa.

O víkendech zde také probíhají tematické prohlídky místního zámku a možná je i prohlídka dětenického pivovaru, jehož tradice sahá až do roku 1307. Celé Dětenický resort pro vás má tak připravený jedinečný a neopakovatelný zážitek, který se bude líbit jak vám, tak dětem.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?