S jarem se vrací aktivita, ale také úrazy. Jak si zkrátit dobu léčení?

S jarem se vrací aktivita, ale také úrazy. Jak si zkrátit dobu léčení?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

První sluneční paprsky lákají k venkovním aktivitám všechny rekreační sportovce, ať už turisty, cyklisty nebo třeba bruslaře na in-linech. Síla sluníčka v nás po dlouhé zimě probouzí touhu protáhnout naše zlenivělé údy a něco podniknout. A tak sportujeme, vrháme se do generálního úklidu, vracíme život na naše zahrádky a rádi chodíme do přírody na vycházky. Společně s větší aktivitou ale roste riziko jarních úrazů. Mnohdy stačí jedna vteřina a nečekaný úraz nás na nějakou dobu vyřadí z běžného pracovního i osobního života.

Zdravotnické statistiky v poslední době poukazují na rostoucí počet úrazů v tomto ročním období. Přibývá jich přímo úměrně s jarními teplotami a sezónními sportovci, kteří vyrážejí užít si hezké počasí do přírody, na cyklistické i bruslařské stezky. Když se vydaří počasí, lékaři na ambulancích ošetřují úrazy a zranění častěji než jindy. Podle zkušeností ošetřujících lékařů patří k nejobvyklejším úrazům odřeniny dlaní, loktů, kolen nebo obličeje, ale také zlomeniny zápěstí, loktů a úrazy hlavy.

Právě poranění hlavy bývají ty nejzávažnější. Ne každý cyklista či bruslař přizpůsobí rychlost jízdy svým schopnostem a povrchu, po kterém jede. Ze statistiky navíc vyplývá, že až třetina bruslařů a cyklistů nepoužívá ochranné pomůcky, jako je helma, chrániče kolen, loktů a zápěstí. Stačí přitom nešťastná souhra náhod nebo vteřina nepozornosti, a nepříjemný úraz je na světě. Znamená pro nás nejen zdravotní komplikace, ale také finanční problém. Úrazy jsou totiž spojené s dočasným snížením nebo úplným výpadkem příjmů.

Úrazy nejen při sportování, ale i úklidu

I když neholdujete aktivnímu odpočinku a místo sportování trávíte volný čas doma, neznamená to, že jste z obliga a úraz vám nehrozí. Právě na jaře se pouštíme do generálního úklidu, kdy smýčíme každý roh v místnosti a nevynecháme žádnou nečistotu od podlahy ke stropu. I během gruntování a domácího tvoření je příležitostí ke zranění až až. Běžné jsou úrazy například elektrickým proudem a pády z výšky. Ženy se nejčastěji zraní například při mytí oken, věšení záclon nebo stírání prachu.

Svízelná situace

Vinou nepříjemného úrazu se můžeme klidně i na několik měsíců až let ocitnout v pracovní neschopnosti. Tím nám vypadne pravidelný zdroj příjmů, ovšem povinnost platit každý měsíc složenky, výdaje na provoz domácnosti, případně hypotéku nám zůstává. Navíc je potřeba počítat i s dalšími náklady na léčení a nový způsob života spojený s úrazem. V našem zájmu tedy je zkrátit dobu hojení a rekonvalescence na minimum. Jak na to?

Rychlejší vstřebávání otoku, krevních výronů, podlitin, ústup zánětlivých změn a tím i bolesti, to vše je možné nasazením enzymoterapie. K hojení je třeba aktivovat vlastní obranyschopnost organismu a za to jsou v lidském těle zodpovědné enzymy. Pokud je tkáním dodáme ještě zvenčí, například pomocí volně dostupného léku Wobenzym, podpoříme mimo jiné i cirkulaci lymfy a krve. Lepší cirkulace lymfy a krve umožní výrazně zrychlit proces hojení a omezit otok i zánět na minimum. Enzymy navíc pomohou nejen imunitě při hojení, ale výrazně zkrátí dobu nutnou pro uzdravení a pracovní neschopnost, a to až o polovinu. Enzymy dokonce zvyšují účinnost antibiotik v případě bakteriologické infekce.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?