Sezónní bydlení: zařiďte si svůj druhý obývací pokoj na čerstvém vzduchu!

Sezónní bydlení: zařiďte si svůj druhý obývací pokoj na čerstvém vzduchu!

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

S příchodem teplých letních měsíců se mnozí přesouvají ze svých příbytků ven do přírody, přičemž těm šťastnějším z nás postačí udělat několik málo kroků z obýváku na zahradu. Ani v bytě s balkonem či terasou však nemusí být trávení horkých letních dnů nepříjemné a nekomfortní, postačí k tomu pár základních prvků pro pohodlný odpočinek. 

Krásné počasí, milá společnost, dobré pití a libá vůně nesoucí se z grilu – kdo by si nechtěl dopřát takovou idylku? Díky venkovní terase či balkonu si lze tento komfort dopřávat opakovaně během celého léta a prakticky tak rozšířit kapacitu domu o další místnost. Aby se však z venkovního posezení stalo útočiště pro kvalitní odpočinek a trávení volného času, je zapotřebí jeho správné vybavení.

Nepodceňujte výběr zahradního nábytku

Zahradní nábytek je nejdůležitějším prvkem celé venkovní místnosti, jeho výběr proto neponechávejte náhodě. Při jeho výběru zohledněte zejména účel, ke kterému bude nábytek sloužit – jedná se pouze o pohodlná křesílka na odpolední posezení u kávy nebo byste raději venkovní místnost využívali jako sezónní jídelnu? Nabídka zahradního nábytku je široká, záleží tedy opravdu jen a pouze na vašich představách a preferencích.

Zapomínat byste však neměli na výběr vhodného materiálu. „Dřevo zůstává stále nepřekonanou klasikou, je však nutné dbát na jeho pravidelnou údržbu olejem či speciálním ochranným nátěrem,“ radí Pavel Kružík, majitel společnosti PK Interiér zhotovující nábytek na míru. „Pokud se klient rozhodne pro dřevěný zahradní nábytek, doporučujeme jeho zhotovení v některém z exotických dřevin jako je akácie nebo palisandr, které jsou vícenásobně odolnější,“ dodává Kružík. Pokud však dáváte přednost téměř bezúdržbové variantě, která nepodléhá vlivům počasí, investujte do nábytku z odolné hliníkové nebo celoplastové konstrukce. Jejich výhodou je snadnější manipulace a mnohdy díky rozkládacímu systému i jejich lepší skladnost, kterou oceníte zejména v menších prostorách.

Proti slunci, dešti i zvědavým sousedům

Chcete-li venkovní posezení využívat během celého dne a za každého počasí, nevyhnete se otázce zastřešení potažmo zastínění. Nejvíce praktickou variantou pro rodinné domy je instalace pergoly, kterou je vhodné navíc doplnit o stínící rolety eliminující nadbytečné teplo. Do menších prostor lze naopak zvolit stínící markýzy, závěsy či paravány, ochranu před sluncem stejně dobře nabídne také velký otáčecí slunečník. Moderní řešení pak představují sluneční plachty, které lze uchytit na nerezové nohy nebo do svislých konstrukcí, což nabízí ideální řešení pro zastínění městských teras. A bydlíte-li například v řadovém domě, oceníte kromě zastřešení také boční odclonění zajišťující alespoň částečný prvek soukromí. Využít můžete opět zástěny z exotického dřeva nebo o něco ekologičtější variantu živého plotu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?