Skutečná kvalita TV obrazu se může lišit. Co je dobré vědět?

Skutečná kvalita TV obrazu se může lišit. Co je dobré vědět?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Obrazová a zvuková kvalita přenosu je jedním ze základních parametrů, které bereme v potaz, když pořizujeme například novou LCD televizi o značné velikosti úhlopříčky. Obrazovka s rozlišením FULL HD se pomalu stává standardem ve většině domácností. Jaká je však skutečná kvalita přijímaného signálu, který zásadně ovlivňuje obraz, který sledujeme a co je dobré vědět?

 

HD ready vs. FULL HD

 

Čím více pixelů v obraze, tím lépe. Proč? Primárním důvodem je, že při zobrazení snímků ve větší velikosti nedochází ke zkreslování obrazu, barvy jsou jasné a ostré. To je zcela zřejmou výhodou při velkých rozměrech televizí. Věrnější obrazové detaily vtáhnou přímo do děje, ať se na obrazovce odehrává sportovní utkání nebo americký thriller.

Rozdíl v obraze může být znatelný také v řádkování, kdy HD ready vysílá v kvalitě 720p (rozlišení 1280 x 720 pixelů), čímž je definováno nejmenší možné rozlišení obrazu považované za vysoké rozlišení (High-definition), oproti FULL HD o řádkování 1080p (rozlišení 1920 x 1080 pixelů). Co v tomto případě znamená řádkování? Počet řádků vykreslených na televizní obrazovce za jednu sekundu. Za jednu sekundu je u HD ready standardem 25 snímků, u FULL HD funguje prokládané řádkování, kdy se 25 snímků rozdělí na 50 půlsnímků během jedné vteřiny. Z historie známé problikávání obrazu již není v těchto parametrech okem postřehnutelné.

 

Kabelový vs. optický přenos?

 

Nová televize je doma, akorát před zahájením zimních olympijských her. Celá rodina se nemůže dočkat autentických živých přenosů přímo z Jižní Koreji. Pořízení FULL HD televizoru však automaticky neznamená, že přijímaný signál bude ve stejné kvalitě jako rozlišení nové obrazovky. Jaká je skutečná kvalita obrazu na našich obrazovkách?

Nabídka xDSL neboli kabelových služeb je v ČR široká. Problém však může nastat pokud potřebujeme velmi vysokou přenosovou rychlost. Úzké přenosové pásmo u kabelového připojení je často nazýváno silnící oproti dálnici optického vlákna. Rychlost u různých typů DSL může být také ovlivněna vzdáleností místa bydliště uživatele a navíc i počtem uživatelů, kteří sdílí připojení v jeden moment.

Připojení pomocí optického vlákna nabízí nehledě na vysokou rychlost downloadu, tak i bezkonkurenční upload. Rychlejší přenos dat umožní sledování on-line přenosů v nejvyšší kvalitě obrazu a zvuku. Pokud jste si v nedávné době pořídili novou televizi, jejíž uhlopříčka slibuje zážitky jako z kinosálu, je pro vás optické připojení jasnou volbou. Jedničkou na trhu je v tomto ohledu společnost UPC, zda jste v dosahu jejich inovované infrastruktury snadno zjistíte přímo na webu www.upc.cz.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?