Služba garantovaného nájmu vás zbaví starostí s problémovými nájemníky

Služba garantovaného nájmu vás zbaví starostí s problémovými nájemníky

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Vlastníte-li nemovitost, kterou sami ke svému bydlení nevyužíváte, je její pronájem prakticky jediným logickým řešením. Celý proces ovšem není žádný med a peníze z pronájmu, které přispějí do rodinného rozpočtu, si žádají svou daň.

Pomineme-li totiž nutnou administrativní zátěž, která pronájem nemovitosti provází, opomenout nelze ani problémy s nájemníky, kterým vlastníci nemovitostí dnes a denně čelí. Nejčastěji se přitom jedná o neplacení či pozdní placení nájemného, proti kterému se majitelé nemovitostí mohou jen těžko bránit. Legislativa totiž v této problematice zaujímá jasné stanovisko. Tak například, dostane-li se pronajímatel do situace, kdy přestane nájemník pravidelně platit nájemné, může sice nájemníkovi nájemní smlouvu vypovědět, ta má ovšem tříměsíční výpovědní lhůtu. Chce-li poté pronajímatel dát výpověď z nájmu s okamžitou platností, musí mí v rukách pádný důvod. A  přestože jedním takovým důvode je bezesporu i neplacení nájemného, je nutné v takové situaci opět čekat minimálně tři měsíce a více. Ani po uplynutí této doby však nelze nájemníka jen tak vystěhovat. Nejprve je totiž nutné nájemníky písemně vyzvat k uhrazení dluhu a když ani po písemné urgenci nezaplatí, je teprve možné jim dát okamžitou výpověď. Poté mají nájemníci dle zákona povinnost byt vyklidit do jednoho měsíce. Dostane-li se tak majitel nemovitosti do této situace, musí si minimálně čtyři měsíce počkat, než je byt znovu uvolněn, a to pouze v případě, že půjde vše podle plánu. Zcela logicky tak ale na dobu několika měsíců přijde příjem, se kterým je v rodinném rozpočtu pravděpodobně počítáno.

Stejně často se však majitelé nemovitostí setkávají i s nájemníky, kteří sice mají o chlup lepší platební morálku, byt ale demolují. „Určité opotřebení je při bydlení zcela běžné. Čím dál častěji ovšem vznikají případy, kdy jsou po vystěhování nájemníků byty zcela vybydlené, zničené a žádají si tak nutný zásah. Bez něj jde totiž nájemné rapidně dolů. Proto můžeme nezřídka v inzerátech vidět požadavky vlastníků žádající zákaz kouření uvnitř či nájemníky bez zvířat,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International.

Ten ale zároveň upozorňuje, že tato metoda není zcela spolehlivá. „Do inzerátu si můžete napsat prakticky cokoli a nájemní smlouva se může jevit jako neprůstřelná. Když ale dojde na lámání chleba, určité okolnosti prostě neovlivníte. Proto je nejúčinnějším řešením při pronájmu bytu obezřetnost,“ dodává Novotný.

I z toho důvodu společnost Bohemian Estates přišla se službou garantovaného pronájmu, která je určena všem, kteří si přejí pravidelně inkasovat nájemné bez ohledu na potíže s nájemníky či na to, zda je nemovitosti aktuálně obsazená. Prakticky veškeré možné potíže, které při pronájmu nemovitosti často vyvstávají, jsou tak přeneseny z beder vlastníka na bedra společnosti. Majitel však nadále vydělává, avšak s tím rozdílem, že do nemovitosti nadále nemusí investovat drahocenný čas a energii. „Tato služba je určená pro všechny, kteří chtějí pravidelně inkasovat nájemné a zároveň se o nic nestarat. My si od majitele nemovitost pronajmeme, vyhledáme spolehlivého podnájemníka a prověříme jeho bezdlužnost. S ním dále uzavřeme podnájemní smlouvu a platíme předem sjednané nájemné, i když nemovitost zrovna není obsazená nebo když podnájemník neplatí,“ upřesňuje David Novotný.

Bohemian Estates se zároveň stará i o veškerou inzerci a hledání podnájemníka, přepis energií, pojištění nemovitosti, vybírání upomínek a nájemného a majiteli nemovitosti pravidelně poskytuje online report a fotky nemovitosti. Lze tak v reálném čase sledovat nejen to, jak si nemovitost vede, ale i v jakém je stavu. Společnost však v rámci služby garantuje i předání nemovitosti zpět v původním stavu, a tak automaticky odpadají i problémy s nájemníky, kteří mají tendence byt demolovat.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?