Společná tvůrčí činnost dětí a rodičů je zdrojem vzájemného obohacení

Společná tvůrčí činnost dětí a rodičů je zdrojem vzájemného obohacení

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Vysoké procento dětí tráví svůj čas ve společnosti chytrých zařízení spíše než se svými rodiči. Technologické novinky sice v mnohém rodičovskou roli usnadňují a otevírají dříve nepoznané možnosti, současně bychom však neměli zapomínat, že přemíra pasivní zábavy škodí. Ruku na srdce, kolik času se svými dětmi trávíte vy? A jak moc jsou tyto společně strávené chvilky kvalitní?

Většina rodičů má zabezpečení rodiny po finanční a praktické stránce na prvním místě. Snaží se zajistit, aby jejich rodina, a především děti, nestrádala a držela si svůj životní standard. Mnoho z nich ale zapomíná, že rodičovská úloha kromě výchovy spočívá v tom, že byste měli společně se svými ratolestmi trávit volné chvíle. I ti nejvytíženější rodiče si mohou zorganizovat čas tak, aby tu párkrát do týdne mohli být pouze pro své děti.

Nekonečná tvořivost a prostor pro objevování

Dětem, zvláště těm malým, je třeba dopřát dostatek volného prostoru pro objevování. Absolutní volnost je pochopitelně také na škodu, ale nebuďte přehnaně úzkoprsí a dejte své ratolesti prostor, aby získala s věcmi kolem sebe vlastní, nepřenositelnou zkušenost. Místo samých hraček kupujte dětem hry a aktivity, se kterými musí dítě ještě aktivně pracovat. Ideálně takové, které podporují společně strávené chvilky s rodiči.

„Děti přirozeně, aniž to vědí, se svou samozřejmostí milují umění. Jsou hravé, odvážné a bezprostřední. V Idea Creative věříme, že v každém dítěti je skrytý umělec a jeho talent je třeba podporovat a rozvíjet. Systematické práci s dětmi se věnujeme již několik let. Nejen v rámci pravidelných dětských tvoření a příměstských kreativních táborů, ale i pořádáním tvořivých dílen ve školách, školkách či na rodinných a firemních oslavách,“ říká Lenka Pachmanová, spolumajitelka e-shopu s výtvarnými a kreativními potřebami Idea Creative.

„Prostřednictvím tvoření se vaše dítě rozvíjí po všech stránkách. Cvičí jemnou motoriku a posiluje svalstvo ruky, učí se koordinaci pohybů a samostatně pozorovat, popisovat, analyzovat a interpretovat. Rozvíjí při tom své myšlení, fantazii a představivost, učí se vyjadřovat pocity, tvorba mu dává možnost seberealizace. A v neposlední řadě dítěti předáváme dobrý vzor, jak smysluplně vyplnit volný čas, aniž by se nudilo,“ doplňuje Pachmanová.

Dřímající umělec

Čím menší děti máte, tím více potřebují pozornosti. Plánujte společný program – o víkendu zrealizujte dlouho odkládaný rodinný výlet, vezměte je do přírody, na procházku, na zmrzlinu, do kina, zahrajte si s nimi jejich oblíbenou hru, čtěte si, kreslete, sportujte, zkrátka co hrdlo ráčí. Pokud máte doma starší děti, zkuste je nadchnout pro kreativní kreslení. Se speciálními fixami Chameleon to půjde jedna báseň. „Fixy a popisovače Chameleon dodávají kreslení novou dimenzi. Jedním fixem vytvoříte hloubku, rozměr, přechody, zvýraznění, stínování a v kombinaci s použitím nástavců budete přecházet z barvy do barvy. Vznikají tak unikátní a osobitá výtvarná díla, která ve vašem dítěti mohou podnítit uměleckou stránku osobnosti. Co vše fixy Chameleon umí a jak je používat, můžete zhlédnout na kreativním blogu na našem webu, YouTube videích nebo Instagramu,“ doplňuje Pachmanová.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?