Tempo výstavby v Praze se zrychlilo, přesto ceny rostou a běžný obyvatel na byt nedosáhne

Tempo výstavby v Praze se zrychlilo, přesto ceny rostou a běžný obyvatel na byt nedosáhne

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Podle posledních dat zažívá Praha nejrychlejší tempo výstavby za poslední desetiletí, přesto na realitním trhu stále vládne převis poptávky nad nabídkou. Ceny bytů v hlavním městě se stále zvyšují a běžný obyvatel metropole na vlastní byt jen těžko dosáhne. Průměrná cena volného bytu za metr čtvereční se pohybuje kolem bezmála 96 000 Kč, což je v meziročním srovnání o 10 tisíc více. Cena je přitom jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují rozhodnutí o nákupu.

Institut plánování a rozvoje publikoval analýzu týkající se výstavby a prodejních cen bytů v Praze a z té vyplývá, že hlavní město Praha zažívá největší výstavbu za poslední dekádu. Zkoumání provádí každoročně od roku 2009 a vychází při něm z vlastního monitoringu stavebního trhu na základě veřejně dostupných informací. Do analýzy jsou zařazeny projekty v procesu výstavby nebo ty, které byly letos dokončeny a bude v nich alespoň deset bytů. Analýza Institutu uvádí, že v Praze se v září stavělo nebo bylo letos dokončeno celkem 137 developerských projektů, ve kterých vznikne 14 450 bytů. Přesto ceny bytů dále rostou a většina expertů se shoduje na tom, že jen tak dolů nespadnou. Čím je to způsobeno? Zeptali jsme se odborníka Davida Novotného, majitele realitní společnosti Bohemian Estates.

„I přes rostoucí tempo výstavby v Praze je dostupných bytů stále málo a stále málo se jich také staví. Když vezmu v potaz délku, náročnost a často i netransparentnost schvalovacích procesů v rámci stavebního řízení, tak neočekávám, že by se na tom v horizontu několika let něco změnilo. Poptávku přiživuje paradoxně i současná situace kolem pandemie, která generuje ekonomické otřesy a nejistotu ohledně budoucnosti. Za této situace jsou nemovitosti tradičně jedním z osvědčených způsobů, kam bezpečně uložit peníze. Navíc vám po investici zůstane něco hmatatelného, něco, co nemá jen spekulativní hodnotu. Proto vyšší třída reaguje na současnou krizi a ukládá peníze do realit. To samozřejmě drží poptávku vysoko,“ vysvětluje David Novotný.

Domov se navíc během jarní i podzimní vlny pandemie stal téměř výhradním místem, odkud žijeme své životy. Doma pracujeme, relaxujeme i trávíme čas s blízkými, a proto na něj rostou naše nároky a potřeby s ním spjaté. Logicky teda spousta lidí začala řešit kvalitu svého života doma a zaměřili se na nevyhovující řešení či dokonce celé bydlení.

„Když se v březnu začala nákaza koronavirem masivně šířit poprvé, vyvolalo to nejistotu a spekulace ohledně cen nemovitostí i v odborných kruzích. Zaznívaly hlasy, které predikovaly pokles cen. Dnes už je jasné, že ceny nemovitostí jen chvilkově stagnovaly a nic dramatického se nestalo. A právě nyní se na trh začínají vracet klienti, kteří věřili v pokles cen a dosud se drželi zpět. Pořád totiž platí, že když zájemce narazí na vysněnou nemovitost, cena je mnohdy při rozhodování druhotná. Je si totiž dobře vědom, že při současné situaci na trhu by na podobně vyhovující nabídku nemusel narazit dalších několik let,“ vysvětluje David Novotný.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?