Tipy, jak bez televize či počítače zabavit děti doma

Tipy, jak bez televize či počítače zabavit děti doma

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zdá se, že slunečné a teplotně nadprůměrné dny letošního podzimu definitivně vystřídala mrazivá zima, a tak opět nastává to období roku, kdy se stává plánování odpoledních činností pro děti noční můrou. To platí o to více, bydlíme-li ve městě, kde se během zimních měsíců zasněžené ulice mění na blátivé stoky a venku je smog. Naštěstí existují desítky způsobů, jak své ratolesti zabavit v teple domova.

Hry v pohybu

Obzvláště děti v předškolním věku u dlouhých her vyžadujících přemýšlení moc dlouho neposedí. Je tak vhodné na odpoledne zařadit i takové hry, které vyžadují pohyb a naši účast. Typickým příkladem je třeba hra na schovávanou nebo hra na to, kdo déle vydrží provádět určité činnosti. Stanovte jednotlivé úkony jako stání na jedné noze, poskakování na jedné noze nebo sezení bez židle, vezměte do rukou stopky a každý člen rodiny si tyto aktivity postupně zkusí. Do vymýšlení jednotlivých úkonů zapojte i děti, ať jim tak dáte trochu prostoru. Využít můžete i toho, že je v tyto dny již brzy tma a můžete s dětmi postavit bunkr. Naděláte při něm možná trochu nepořádku, ale těšit se můžete třeba na to, že v něm poté budou děti v klidu odpočívat.

Hry ke stolu

Ne vždy mohou rodiče celé odpoledne aktivně trávit s potomky a přesně pro tyto případy existují hry, které nevyžadují naši extrémní pozornost. Příkladem jsou puzzle, stavebnice či modelíny. Modelování má navíc své výhody i v tom, že pomáhá rozvíjet představivost a jemnou motoriku a děti při něm mohou naplno využít svou fantazii a vytvořit prakticky cokoli. Obáváte-li se nepořádku, který bude následovat, vyhněte se raději klasické plastelíně, ale volte moderní modelovací hmoty. „Rodičům mohu v tomto ohledu doporučit modelínu nové generace PlayFoam®, která je lehoučká, netoxická, snadno tvarovatelná a lze ji opakovaně použít. Maminky a tatínci ale asi spíše ocení fakt, že se modelína nezašlapává do koberce a nelepí se na hladké povrchy, tím pádem nezanechává nepořádek. Nově máme navíc v nabídce sadu modelíny, která fosforeskuje ve tmě, a děti si tak mohou svoje výtvory vystavit před spaním vedle postele a dále je rozzářené mít na očích,“ říká Marcel Pech, marketingový ředitel distributora hraček a her pro děti Pexi.

Pomocníci v domácnosti

Nejsou to však nutně jen hry, kterými můžete potomky zabavit. Zapojit je totiž lze i do domácích prací nebo do vaření. Teď před Vánoci se navíc naskýtá ideální příležitost k tomu, abyste s dětmi strávili odpoledne v kuchyni. Upečte společně perníčky a pak je nechte dětmi ozdobit. Taková činnost je pro potomky totiž prospěšná i díky tomu, že při ní zlepšují jemnou motoriku a učí se trpělivosti. Trpělivostí se ovšem v těchto situacích obrňte i vy a pamatujte na to, že cukroví možná nebude vypadat dokonale, ale společné chvíle jsou, zejména kolem vánočních svátků, k nezaplacení. Co se svátků týče, nezapomeňte ani na po domácku vytvořené vánoční dekorace. Vydejte se s dětmi jedno odpoledne do přírody a nasbírejte vše potřebné jako šišky a nejrůznější větvičky. Doma poté usušte kolečka pomeranče a jablíček a základ pro sváteční dekoraci máte hotový. Pak už jen můžete děti nechat tvořit.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?