Tipy, jak vybudovat hřejivý a útulný interiér

Tipy, jak vybudovat hřejivý a útulný interiér

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přízemní člověk by vám poradil, abyste investovali do zavedení kvalitního podlahového či stropního vytápění. Hřejivost má přitom dvojí význam – první je zmíněné technické řešení, druhé je spíše o pocitech a psychologii. Stačí si jen trochu pohrát s barvami, materiály a texturami a hned se v místnosti můžete cítit lépe a pocitově tepleji.

 

Útulnost a hřejivost jsou při zařizování obydlí do jisté míry subjektivní. Existují interiéry, které jsou do posledního detailu vyladěné, pyšní se luxusním provedením a jsou přehlídkou designu. Nemusejí přitom splňovat tato kritéria. Dominantní roli v nich většinou hrají materiály jako sklo, beton a kov. Barevná škála se kloní spíše k neutrálním odstínům bílé, šedé a černé nebo pracuje se studenými odstíny. Taková koncepce je v souladu s moderními trendy, které fandí minimalistickému provedení a čisté severské kráse. Ve výsledku pak domov může působit studeně a odtažitě. Jak je to ale s pravým opakem – interiérem, který působí jako pohlazení na duši a kde se budeme navzdory plískanicím venku cítit skvěle?

 

Dřevo hraje prim

Příroda je jedním z nejlepších designérů na světě. Pokud chcete bydlení pocitově zateplit a dodat mu útulný, domácký ráz, zkrášlete ho dřevěnými kousky. Dřevo přináší do interiéru kousek přírody. Okouzlí vás nejen vzhledem, ale také svou nezaměnitelnou vůní a strukturou. „Dřevo je obnovitelný a hojně využívaný materiál v interiérovém designu i ve stavebnictví. Jeho velkou předností je, že sluší téměř každému interiéru. Rozumí si s moderním, rustikálním i skandinávsky laděným obydlím. Nadto je velmi trendy. Designéři z celého světa si ho oblíbili, protože je pružné, pevné, trvanlivé a má skvělé termoizolační vlastnosti,“ vysvětluje Pavel Kružík, majitel designového studia na zakázkovou výrobu nábytku PK Interiér. Dřevo dokáže zvládnout velké zatížení a tlumit vibrace. Můžete ho kombinovat mezi sebou i s jinými materiály jako kov nebo sklo, s kterými vytváří dokonalou designovou souhru.

 

„Charakter celé místnosti určuje podlaha, od té se pak odvíjí nábytek a ostatní bytové doplňky. Všeobecně útulněji a tepleji působí tmavé dřevěné podlahy nebo jejich imitace, ale pokud není v místnosti dost světla, efekt se vytratí. V takovém případě je lepší sáhnout po odstínech dubu. Vždy vybírejte dřevo ze stejné barevné škály, abyste nepřekombinovali různé struktury a barvy. Měňte pouze sytost,“ radí Kružík. Pokud si netroufáte na velké experimenty, nic nezkazíte doplněním dřeva o bílou barvu. Vedle bílé dřevo hezky vynikne a bude působit vzdušně, odlehčeně. Hitem poslední doby je nábytek ze starých masivních trámů. „Nábytek vyrábíme ze starých, až 100letých masivních trámů. Můžete si zvolit rozměr, vybrat povrchovou úpravu, barevnost a kování, to vše dle libosti. Poradíme vám s návrhem a vypracujeme 3D vizualizaci pro reálnější představu,“ dodává Kružík.

 

Strop nechte světlý

Pro celkové vyznění místnosti je důležitá také barva stěn a stropů. Platí, že strop by měl být světlý, ideálně bílý, aby mohl v místnosti odrážet světlo a opticky na nás nepadal. U stěn toto pravidlo není potřeba dogmaticky dodržovat. Platí ale, že záleží na zbytku místnosti. Příliš bílé evokuje nemocniční prostředí, a to rozhodně uklidňujícím dojmem nepůsobí. Odstíny stěn vybírejte spíše pastelové. Uklidňujícím a teplým dojmem působí kombinace, které k sobě mají na barevné škále blízko – třeba tmavě hnědá s olivovou. Ve hře barev nesmíme zapomínat ani na působení světla, v zimních měsících hlavně toho umělého. Ostré světlo je nezbytné pro praktické záležitosti, ale krásný dojem vyvolává i nepřímé osvětlení. Skrýt jej můžete třeba do podhledů.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?