Topná sezona je daleko, čas na změnu dodavatele je nyní

Topná sezona je daleko, čas na změnu dodavatele je nyní

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ceny plynu a elektřiny stoupají strmě nahoru a někteří dodavatelé již ohlásili další vlnu zdražování. Ta postihne všechny nové odběratele a také ty, kterým v následujících měsících končí fixace ceníku. A přestože má odběratelům se zvládnutím výdajů pomoci úsporný tarif, který je součástí vládního válečného balíčku, jsou i jiné možnosti, jak neplatit více, než musíte. Jednou z nich je změna dodavatele.

Změna dodavatele je jednou z nejefektivnějších cest, jak zmírnit dopad současného zvyšování cen a v České republice není tento proces nikterak omezen. Odběratel může změnit dodavatele klidně i několikrát za rok. Stěžejní je ovšem to, k jakému typu smlouvy se dodavatel upsal.

Smlouvy o dodávce energií se běžně uzavírají na dobu dvou až tří let, výjimkou ale nejsou ani pětileté smlouvy nebo delší. Závazek je podmíněn levnější cenou za elektřinu a plyn, cena je v takovém případě zafixována a odběratele se netýkají ani takové cenové výkyvy, jakých jsme svědky nyní.

V případě, že se odběratel rozhodne od dodavatele odejít před vypršením smluvním lhůty, v drtivém procentu případů zaplatí tučné sankce. „Výjimkou jsou smlouvy na dobu neurčitou, u kterých většinou stačí podat výpověď a následně počkat na uplynutí výpovědní lhůty. Tyto smlouvy však už nejsou tak běžné, daleko častěji se používají smlouvy na dobu určitou,“ říká Jakub Tobiáš z LAMA ENERGY GROUP.

Pozor však, smlouvy na dobu určitou bývají často uzavřené s ujednáním o automatické prolongaci, pokud odběratel neuvede jinak. „Na zrušení automatického obnovení smlouvy je vyhrazena poměrně krátká doba, na to je potřeba si dát pozor a smlouvu vypovědět v tomto termínu,“ dodává Tobiáš.

Výpověď dodavateli se běžně doručuje nejméně tři kalendářní měsíce před vypršením smlouvy. Jakub Tobiáš ovšem upozorňuje, aby ti, kteří o přechodu přemýšlí a termín konce smlouvy mají ještě daleko, začali vše řešit co nejdříve. Jak již bylo zmíněno, ceny energií dál rostou a nevíme, co přinese budoucnost. Ideální je si tak porovnat nabídky dodavatelů a zafixovat si ceny již nyní. „I v případě, že vám smlouva vyprší například až za půl roku, začal bych přechod s novým dodavatelem řešit už teď. Je možné, že se budou některé ceníky dále zdražovat a není důvod otálet.“

Při výběru nového dodavatele jsou vedle ceny důležitá i další kritéria jako obchodní podmínky, kvalita zákaznického servisu a přístup k zákazníkům. Pro odběratele jsou také zajímaví ti dodavatelé, kteří disponují částí elektřiny či plynu z vlastní těžby. Díky tomu jsou totiž v převážné většině případů levnější než konkurence. „Díky vlastní těžbě zemního plynu a ropy na jižní Moravě se nám daří držet ceny dlouhodobě levněji než dominantní konkurence a nejsme tolik vázáni na ceny energií na burze. Přechod k nám lze vyřídit snadno online pouze na základě vyplněného formuláře. Smlouvu je také možné podepsat online a o vše ostatní se následně postaráme. Pohodlí zákazníků je u nás na prvním místě,“ uzavírá Jakub Tobiáš z LAMA energy.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?