Únor bílý, peněženka sílí

Únor bílý, peněženka sílí

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Únor zpravidla bývá po Vánocích a hubených lednových týdnech prvním měsícem, kdy se nám konečně daří stabilizovat rodinný rozpočet, citelně zasažený vánočními útratami a masivními výprodeji a slevami. Pracně dosažený balanc v příjmech a výdajích není lehké udržet, ale když víte, kde a jak se dá rozumně ušetřit, žádná věda to není. Přinášíme inspiraci, jak vašemu rozpočtu přilepšit v měsíci únoru.

Tuhé mrazy nás potrápí i v únoru, dá se tedy očekávat, že bude třeba přitápět, abychom si doma zajistili dostatečné teplo. Topná sezóna je v plném proudu, což sice znamená vyšší výdaje za energie, ale také spoustu možností, jak ušetřit, příp. efektivně nakládat s vynaloženými penězi. Snižovat spotřebu tepla můžete například tím, že si osvojíte řadu dílčích úsporných návyků, které v konečném součtu povedou k nemalým úsporám. V zimě větrejte krátce a intenzivně, abyste si z domova neodčerpávali teplo. Hlídejte si, abyste nepřetápěli místnosti, jež využíváte jen minimálně. Obecně není vhodné přetápět všechny místnosti v bytě – každý stupeň nad 20 °C zvýší spotřebu energie o 6 %. Mnozí z nás dělají tu chybu, že topení v době nepřítomnosti v bytě úplně vypínají. Stěny zbytečně chladnou a trvá pak delší dobu, než se místnost vytopí na přijatelnou teplotu. Topení také pravidelně odvzdušňujte. Vzduch v soustavě může zvýšit spotřebu až o čtvrtinu.

Kromě úsporných opatření se dá značná suma ušetřit správným nastavením distribuční sazby elektřiny nebo snížením plateb přechodem k levnějšímu dodavateli energie. Konkurence mezi dodavateli elektřiny nebo plynu je obrovská, na tuzemském trhu působí přes šedesát subjektů.

Blíží se zúčtování daní

Pokud jste v zaměstnaneckém poměru a nepodáváte si z různých důvodů daňové přiznání sami, nezapomeňte dodat do mzdové účtárny podklady pro snížení daně. Doručte je účetní nejpozději do 15. února. Jde zejména o originální potvrzení z banky o výši zaplacených úroků z hypotéky, kterou platíte na bytové potřeby. To samé platí i pro ty, kteří splácí úvěr ze stavebního spoření a byt nekupovali, pouze rekonstruovali ten stávající. Potvrzení většinou banky nebo stavební spořitelny posílají automaticky během ledna. Pakliže vám nepřišlo, určitě si o něj zažádejte.

Mezi další potvrzení, které vám sníží základ daně, patří například doklad o zaplaceném pojistném na životní pojištění, platíte-li ho v dostatečné výši a v případě, že je smlouva uzavřena do 60 let věku, výplata je umožněná po 60 měsících a není možný dřívější výběr naspořených prostředků. Mezi daňově odčitatelné položky patří i poskytnuté dary, materiální i finanční, včetně dárcovství krve. Dále můžete uplatnit zaplacené příspěvky v odborech nebo lze získat slevu na dani za zdravotní postižení.

Finanční gramotnost

Ušetřit slušné peníze lze také správným výběrem finančních produktů. Schopnost odhadnout své finanční potřeby a podle toho si vybrat produkt na míru vede k úspoře peněz. Pokud například potřebujete jednorázovou finanční injekci, kdy se vám přechodně nedostává potřebného obnosu, efektivnější čerpání peněz představuje flexibilní finanční rezerva než klasická spotřebitelská půjčka. Ferratum Credit funguje obdobně jako kontokorent či revolvingový úvěr. Kdykoliv převedeme až 35 000 Kč na váš účet a jen na vás záleží, kdy a v kolika splátkách nám peníze vrátíte zpět. Můžete splatit celou vypůjčenou částku jednorázově, nebo využít možnost libovolných měsíčních splátek bez poplatků navíc. Vždy hradíte pouze denní úrok a poplatek za čerpání částky, který činí 12,5 %, takže ušetříte až 33 % oproti mikropůjčkám.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?