Ušetřete za potraviny, pěstovat zeleninu můžete i na balkoně

Ušetřete za potraviny, pěstovat zeleninu můžete i na balkoně

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Říká se, že kdo někdy okusil rajče, salát nebo bylinky z vlastní zahrádky, nikdy nebude chtít jiné. Přišla doba, kdy si i městský člověk chce vypěstovat domácí zeleninu nebo bylinky. Zahrádkaření už nepřísluší pouze majitelům zahrad, ale v posledních letech se dostává i na balkony a parapety městských bytů. Díky tomuto fenoménu může mít po ruce zásobu čerstvých plodů a natí i člověk žijící ve městě. Balkonoví pěstitelé tak nemusí být odkázáni na nekvalitní dovozové potraviny a zároveň díky domácí úrodě ušetří i nějaké peníze.

Trend městského zahradničení nabírá na obrátkách především posledních pár let. V hlavním městě vznikají celé komunitní zahrady, lidé pěstují zeleninu a bylinky na balkonech, stále více lidí kompostuje. Tato touha se v lidech pravděpodobně probudila na základě znechucení nekvalitními potravinami, kterými přetékají regály supermarketů, a inspirovala je k pěstování vlastních, chemicky neošetřovaných plodin. Začít pěstovat zeleninu a bylinky na balkoně je jednoduché. Nejdůležitější jsou podmínky, hlavně dostatek světla. S tím souvisí i orientace balkonu. Pokud směřuje váš balkon na jižní stranu a v létě tam pere slunce tak, že byste tam s přehledem mohli smažit vajíčka, pak s pěstováním zeleniny příliš nepochodíte. Pokud balkon splňuje kritérium dostatku světla a tepla, můžeme se směle pustit do zahradničení.

Jak začít

Doporučujeme sazeničky nakupovat přímo v zahradnictvích, kde je mají zdravé a životaschopné, případně napřímo od pěstitelů na farmářských trzích. V hobby marketech, kde se sazenice prodávají ve velkém, bohužel často nedostávají odpovídající péči, a nejsou proto ani moc kvalitní. Zkušený zahradník vám navíc ke každé rostlině poradí, co potřebuje, jaké rostliny navzájem kombinovat a podobně. Máte pak větší pravděpodobnost, že se z vás stanou úspěšní pěstitelé, kterým bude zahradničení přinášet radost, a nebudete stát rozčarovaní nad schlíplou úrodou.

Pro pěstování na balkonech jsou zvláště vhodné samozavlažovací, protože rostliny pěstované v nádobách rychleji vysychají. Pokud vám nedělá problém myslet na častější zalévání, rostliny můžete zasadit prakticky do jakékoli nádoby, od klasického terakotového květináče přes dřevěnou bedýnku, truhlíky až po plastové květníky. Pamatujte, že rostlinky je třeba zavlažovat odstátou vodou. Vodou právě napuštěnou z vodovodu by mohly utrpět teplotní šok. Důležité je také zvolit kvalitní substrát pro pěstované druhy, který dokáže udržet velké množství vody. Namísto organických hnojiv si raději obstarejte to organické, plné potřebné výživy pro celou sezonu. Hnojit můžete také vlastním kompostem.

Jakou zeleninu lze pěstovat v našich podmínkách?

Dalším krokem je výběr vhodných druhů zeleniny, které je možné úspěšně pěstovat v našich podmínkách. Do truhlíku lze například vysadit balkonové papriky s nízkým vzrůstem, na jaře vysít ředkvičku a dosadit několika sazeničkami salátu či kedluben. Z bylinek se na balkoně s dostatkem světla bude dařit například kopru, bazalce, mátě, meduňce, saturejce, listové petrželi či libečku. Pro pěstování v nádobách jsou také velice vhodná rajčata, ta ovšem tvoří výjimku u podsadby. Tato zelenina je vůči jiným druhům agresivní, proto se doporučuje pěstovat ji zvlášť tak, aby měla dostatek vlastního prostoru a vláhy. Sazenice plodové zeleniny sázíme ve druhé polovině května, kdy už jsou teploty stabilní. V průběhu vegetace nesmíme zapomínat na pravidelnou závlahu a přihnojování.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?