Víte, co musí mít každý řidič automobilu u sebe?

Víte, co musí mít každý řidič automobilu u sebe?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Auto je nedílnou součástí každodenního života mnoha lidí. Je to pomocník na cesty do práce, pro děti do škol a školek, za zábavou, na výlety, ale i v práci. S rostoucím počtem řidičů se také upravují podmínky silničního provozu i podmínky, co musí mít řidič za každé situace u sebe. Vyznáte se v aktuálních pravidlech?

K řízení motorového vozidla toho není potřeba mnoho. Před každou jízdou je ale vhodné překontrolovat, zda u sebe opravdu máte vše zákonem stanovené. K chybám dochází především ve chvíli, kdy si doklady předávají řidiči v jedné domácnosti nebo si je přehazujete z různých tašek. Pokud vám něco bude chybět, může vás potkat při silniční kontrole pokuta, nebo dokonce zákaz činnosti.

Co musí mít řidič u sebe v České republice

Co musí mít řidič u sebe při silniční kontrole je definováno Zákonem o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů. Je to především řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla podle zvláštního právního předpisu (tzv. malý technický průkaz), doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla podle zvláštního právního předpisu (tzv. zelená karta), doklad o zdravotní způsobilosti. Pravidelné lékařské prohlídky musí podstoupit řidič pro prokázání způsobilosti řídit motorové vozidlo. Tato povinnost mu ze zákona vzniká nejdříve šest měsíců před dovršením 65 a 68 let věku a nejpozději v den dovršení stanoveného věku. Po dovršení 68 let věku pak musí podstupovat prohlídku pro prokázání zdravotní způsobilosti každé dva roky.

Jako majitel automobilu nezapomínejte především na to, abyste měli sjednáno povinné ručení. Když nebude mít řidič automobilu u sebe zelenou (resp. bílou) kartu, není to ještě tak obrovský finanční problém jako řídit bez sjednaného povinného ručení a způsobit dopravní nehodu. Zajistěte si kvalitní povinné ručení za výhodnou cenu. V nezávislém internetovém srovnávači Klik.cz si můžete porovnat nejen limity krytí u jednotlivých pojišťoven, ale i ceny.

Doklady

Také záleží na tom, kdo silniční kontrolu provádí, od toho se odvíjí povinnost předkládat doklady. Příslušník Policie ČR může požadovat při kontrole všechny výše uvedené doklady, strážníci obecní/městské policie a celníci mohou při kontrole po řidiči požadovat pouze řidičský průkaz a osvědčení o registraci vozidla (tzv. malý technický průkaz). Občanský průkaz oproti tomu není zákonem k řízení vozidla vyžadován, ale obvykle bývá lepší mít ho u sebe. Při kontrole jej mohou policisté požadovat předložit např. při podezření ze spáchání přestupku nebo dokonce trestného činu.

Autolékárnička a další povinná výbava

Při kontrole může chtít vidět příslušník policie také autolékárničku. Už vám ji ale nesmí kontrolovat městská policie, vojenská policie nebo celníci. Autolékárničky mívají obvyklou dobu expirace čtyři roky. Vyhláška už po různých změnách nevyžaduje pravidelnou výměnu autolékárničky při překročení data expirace, pokud není autolékárnička otevřená. Pokud už se autolékárnička otevřela, musí se hlídat data expirace jejích jednotlivých částí. Ty musí kromě jiného zůstávat v neporušeném obalu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?