Vkročte do roku 2021 se správnými cíli a sklízejte úspěch

Vkročte do roku 2021 se správnými cíli a sklízejte úspěch

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Rok 2020 přinesl spoustu zvratů, které provázely často emočně motivovaná rozhodnutí traderů. Není divu, loňský rok byl v mnohém bezprecedentní a přinesl unikátní výzvy, které vyvedly z konceptu nejednoho zkušeného investora. Rok 2021 by oproti tomu měl být o poznání klidnější a přinést alespoň základní stabilitu. Vykročte do nového roku pravou nohou a definujte si správné cíle, abyste v jeho závěru mohli vyhodnotit úspěšnost vašeho obchodního plánu.

„Rok 2020 přinesl neočekávané zvraty a situace, kdy se nebylo možné opřít o předchozí zkušenost. Vlivem toho se ke slovu dostaly jindy dobře zvládnuté emoce, živené nejistotou a obavami o další vývoj. Letošní rok by měl být v tomto ohledu stabilnější, investoři by se měli více řídit makroekonomickým vývojem a fundamentální analýzou. Vlády jednotlivých zemí a centrální banky po celém světě už udělaly maximum, nyní je to v rukou firem a domácností, aby nabídnuté peníze vrátily do ekonomického oběhu skrze spotřebu a investice,“ říká Jaroslav Brychta, hlavní finanční analytik významné brokerské společnosti XTB.

Jak si stanovit obchodní cíle na rok 2021

Abyste byli schopni na konci roku vyhodnotit, jak jste byli v podnikání na trzích úspěšní, je nezbytné definovat si úspěch a nastavit si pro celý rok správné cíle. Jak praví osvědčené pravidlo, cíle by měly být z podstaty jasně dané, měřitelné a hlavně dosažitelné. Pokud máte kapitál padesát tisíc korun, nastavit si cíl vydělat jeden milion korun není realistické. Stanovte si například cíl konkrétního ročního zhodnocení kapitálu nebo vydělání poměrné částky peněz. Po zkušenostech s rokem 2020 je potřeba vstoupit do nového roku s jasným a střízlivým záměrem.

Pomoci vám může např. série videí zdarma, která je zaměřena na investiční rady a tipy pro rok 2021. Tuto sérii pro vás připravil přední evropský broker XTB Online Trading, který má lokální zastoupení v Čechách i na Slovensku. Můžete se tak těšit na osobité přístupy a pohledy na vývoj trhů v roce 2021 i konkrétní obchodní strategie, které budou experti zastávat. Videa se zaměřují na Forex, akcie, indexy, ale i kryptoměny.

„Úspěšného tradera definuje především to, že umí vhodně pracovat s riskem. Finanční trhy jsou velmi riskantní a dynamické prostředí, které může být pro klidné a konzervativní povahy stresující. Proto vždy zohledněte vaše osobní nastavení – jestli jste konzervativní povahy, anebo naopak milujete výzvy a akčnější prostředí vám vyhovuje. Tomu by měl odpovídat váš obchodní plán. Investujte jen tolik peněz, kolik jste jich ochotni ztratit. Vyplatí se také obchodovat více strategií, které fungují pro různá tržní období. Diverzifikací portfolia snížíte risk,“ radí Jaroslav Brychta.

Stres je špatný rádce

Jestli nás loňský rok něco naučil, pak to, že emoce jsou největší nepřítelem obchodníka. Zaměřte se proto v letošním roce na to, abyste nejen dobře pracovali s vaším obchodním plánem a strategií, ale především s vaší hlavou. Každý dobrý trader ví, že jen s chladnou hlavou můžete provádět racionální a promyšlená rozhodnutí. Emoce a zvládnutý obchodní stres je něco, co odlišuje úspěšného obchodníka od těch méně úspěšných. Opačným extrémem je však přehnané sebevědomí, které často naroste po sérii ziskových obchodů. Držte se při zemi a dále se vzdělávejte v obchodní psychologii, která pomáhá udržet obchodníkovu mysl čistou.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?