Minimalismus lidé často vnímají negativně. Jako styl, který postrádá osobitost a kterému chybí útulnost. Opak je ale pravdou a je to právě minimalismus, který vám do života dovede vnést tolik vytouženou harmonii a klid. Stačí se na dekor vašeho interiéru jen podívat z jiného úhlu pohledu. A z jakého? O své poznatky se s námi podělila Anke Glut, přední česká interiérová designérka.
O Anke Glut
Ta se řemeslu interiérového designu vyučila na škole designu IDK v Praze a své pracovní zkušenosti nasbírala v Belgii. Za svůj domov ovšem již roky považuje Českou republiku, kde se věnuje tomuto působivému a kreativnímu řemeslu. Do své práce Anke vnáší přírodní prvky, jako je dřevo, beton a kov, a ráda experimentuje s barvami. Vyznává ovšem pravidlo, že je méně více a její osobitý styl můžete vidět v nespočtu provedení. Anke portfolio je bohaté a zahrnuje kosmetická studia, hotelové pokoje, klasické interiéry nebo i chaty
Anke zároveň tvrdí, že je minimalismus Čechy negativně vnímán neprávem a dle ní dovede v interiéru tento styl vykouzlit to pravé kouzlo osobnosti. V takovém interiéru jsou totiž všechny aspekty jako výmalba, podlahy či okna vybírány s obzvláště velkou pozorností. „Pro minimalistické interiéry je typický jeden základní prvek, který najdeme skrze celý dům či byt. Může se jednat o beton, který v jedné místnosti najdeme jako podlahu a v další jako dekorativní prvek, nebo o dřevo, které nás může provázet od vestavěných polic až k zárubním či k obkladům na stěnách. Tento prvek pak udává hlavní směr celého interiéru, nikde ale není psáno, co všechno k sobě snese. A že toho snese hodně,“ vysvětluje Anke Glut.
V minimalistických interiérech předpokládáme, že nebude velké množství drobných dekorací, na zdích se nebude míchat množství obrazů a každá místnost snese kombinaci maximálně dvou barev. To však nemusí nutně znamenat, že bude interiér chudý či snad strohý. Při procítěném kombinování barev a prvků lze totiž docílit až nevídaných výsledků. „Minimalismus má svá pravidla, která je nutné dodržovat. Je-li k němu však přistupováno s otevřenou myslí, interiér nám to v důsledku tisíckrát vrátí a my se v něm budeme cítit komfortně,“ dodává Anke.
Ta zároveň zdůrazňuje hlavní pravidla, která nám pomohou do interiéru minimalismus vnést. Základem je, jak již název napovídá, naprosté minimum vybavení i nejrůznějších dekorací. V místnosti by se tak neměl vyskytovat přehršel nejrůznějších kusů nábytku, ale typické je si pořídit jeden hlavní kus nábytku, který je funkční a zároveň stylový. „Typické jsou masivní stoly či pohovky, které jednak poslouží svému účelu a jednak jsou tím hlavním designovým prvkem celé místnosti. V minimalistických interiérech je poté tradičně jedna hlavní barva zdí, která převládá. Ta je většinou ve studených odstínech a je jen minimálně doplněna jinou, teplejší barvou. Lidé by si také neměli plést minimalismus s absencí dekorací,“ upozorňuje Anke. Dekorace jsou v těchto interiérech většinou poněkud rozměrné a zabírají tak více místa. Typickými materiály jsou opět kov a beton.
Správná a procítěná kombinace dekoračních prvků a použitých barev pak dovedou v minimalistickém interiéru navodit klid a harmonii a odborníci dokonce uvádí, že správná kombinace barev člověka nabije pozitivní energií. „Nemůžeme na tento styl hledět jako na styl, který je méně útulný nebo snad nedostatečně osobitý. Já si naopak myslím, že je to právě minimalismus, který je jeden z nejosobitějších stylů vůbec. Dovede vyjádřit naše pravé já a v interiéru vykouzlí divy,“ uzavírá Anke Glut.