Vneste do vašeho domova kus Středomoří. Poradíme, jak na to

Vneste do vašeho domova kus Středomoří. Poradíme, jak na to

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Kalendářní začátek léta je na spadnutí a my si už teď můžeme užívat slunce a krásného počasí. Je proto nejvyšší čas vpustit do našeho domova kousek té nefalšované pohodové letní atmosféry. Inspirovat se můžete třeba u Italů, Španělů nebo Řeků. Středomořský styl bydlení je typický pro svou lehkost, přívětivost a prázdninové veselí. Zpříjemněte si bydlení pravou středomořskou pohodou i vy!

Každý, kdo se někdy vydal na dovolenou do Středomoří, si určitě vybaví příjemnou a pohodovou atmosféru, která tam vládne. Žhavé slunce, rozpálené ulice, šumění mořských vln, vůně koření, citrusů a oliv, všudypřítomný hlahol… To všechno je typické pro Řecko, Francii, Itálii, Španělsko a balkánské země. I když středomořský styl není jednotný a liší se podle jednotlivých destinací, má spoustu jednotících prvků. Všechny země ležící u pobřeží spojuje téma nebe a moře, které se promítají do bydlení prostřednictvím modré, olivově zelené, žluté, která vnáší do interiéru slunce, a oranžové, evokující západ slunce. Nesmíme zapomenout ani na fialkový odstín symbolizující vonnou levanduli. Jaké jsou typické prvky pro Středomoří a jak si navodit tuto atmosféru u vás doma?

Rustikální dojem

Oblíbenou součástí středomořských příbytků jsou kamenné obklady, kachlíky a dlaždice. Abyste ozvláštnili svůj domov středomořskými prvky, nemusíte hned vyměnit plovoucí podlahu za dlaždice se starodávným dezénem. Prvky rustikálního obkladu si můžete dopřát i v menší míře, např. jako desku konferenčního stolku, rám zrcadla nebo část koupelny. „Pro středomořský styl bydlení je také typické přírodní masivní dřevo. Vnáší do interiéru autenticitu a příběhy uplynulých desetiletí, nebo dokonce století. Stačí si opatřit jeden kus nábytku, jako je třeba lavice, noční stolek nebo šatní skříň,“ říká Pavel Kružík, majitel studia na zakázkovou výrobu nábytku a kompletní návrhy interiérů PK Interiér. Nábytek vyrábí ze starých, až 100letých trámů, u něhož si můžete zvolit rozměr, barevnost, povrchovou úpravu i kování. „Trámy a kameny jsou vůbec základním prvkem středomořského interiéru. Jestli tedy například žijete ve starém domě, využijte toho a okopejte stěny až na kámen a cihly. Trámoví zvýrazněte novým nátěrem nebo ho natřete na bílo,“ radí Kružík.

Prosluněná pohoda pomocí barev

Při výběru barev se inspirujte přírodou. Přímořský styl bydlení, architektury a designu si nejvíce zakládá na přírodních barvách, které se objevují zejména na dekoracích, závěsech a kobercích. Pozor, vyhněte se přemíry barev na jednom místě. V pokoji si zvolte dominantní prvek v podobě neutrální sedací soupravy či výmalby, a barvy si schovejte na doplňky. Sedačku například doplňte přehozem či polštářky ve středomořských barvách a vzorech. Nikdy nezklame bílo-tyrkysová, odstíny písku či mědi, sytě modrá připomínající barvu jasné oblohy a hlubokého moře, cihlově červená, jemné odstíny levandulové nebo sytě žlutá symbolizující životodárnou energii slunce.

Tradiční středomořské bydlení má také své typické vzory. Pohrává si s ornamentálními vzory na textiliích a nebrání se ani vyřezávaným prvkům na nábytku. Kousek dovolenkové atmosféry si snadno doma vytvoříte, pokud do skleněné vázy nebo jednoduché dekorativní místy umístíte oblé kamínky či mušle od moře. Příjemné zpestření interiéru zajistí například antická soška nebo subtropická flora, jako je fíkovník, levandule či sukulenty. Při krášlení interiéru pracujte i s přírodním prvkem v podobě proutí a ratanu. Skvěle poslouží proutěný koš na odkládání plédu, košík na noviny a časopisy, rohož nebo podnožka.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?