Žijeme v digitálním prostoru, který je přesycený informacemi, a proto čím dál více toužíme po soukromém, čistě osobním prostoru. Prostoru, který nám bude poskytovat bezpečné útočiště před ruchem a hektičností moderní doby. Právě tuto funkci by měl plnit náš domov. Objevte japonský styl Wabi Sabi, radí známá designérka Anke Glut. Tato prastará životní filozofie z východu vám pomůže zpomalit, začít vnímat krásu v nedokonalosti a nabídne vám úplně nový, originální pohled na interiér.
„Wabi Sabi je estetický koncept pocházející z Japonska. Je úzce spojen se Zen Buddhismem a nejlépe se dá popsat jako umění vnímat předměty jako nedokonalé, nestálé a neúplné. Základem je být si vědom krásy, která se skrývá v jejich jednoduchosti. Je důležité ocenit jejich hodnotu a omezit počet věcí pouze na ty nejpotřebnější. Oblíbenců, kteří mají pro majitele veliký význam, se není třeba zbavovat, jak praví Wabi Sabi,“ říká bytová designérka Anke Glut. Vyrůstala v Německu, ale svůj osobní i profesní život spojila s Českem. Založila u nás a spoluvybudovala společnost zabývající se prodejem podlahových krytin, dnes se už plně věnuje návrhům interiérů v rezidenčních i komerčních budovách.
Návrat k intuici a jednoduchosti
V protikladu ke zrychlené a stresem prodchnuté době sledujeme delší dobu trend návratu k přírodě a sobě samým, k naší přirozenosti a podstatě, která žije upozaděná ve stínu pokrokových technologií a digitalizace. K populárním filozofiím v duchu hygge, které vzývají teplo domova, přichází interiérový trend z Japonska. Koncept Wabi Sabi jde ještě dále – přidává k teplu domova a pohodlí i potřebu autenticity, skutečné hodnoty věcí a adoraci nedokonalé krásy. „Wabi Sabi není jen o bydlení. Je to skutečná životní filosofie, která vyznává prostý, až intuitivní způsob života. Je to filosofie, která přijímá přirozený životní cyklus, který se týká i věcí a jejich přirozené proměny vzhledu v důsledku opotřebování. Wabi Sabi se dá shrnout do třech základních principů: dokonalost neexistuje, nic netrvá věčně a nic není hotové,“ říká Anke Glut.
Styl pro ty, kteří chtějí mít doma něco originálního
Filosofie Wabi Sabi se dá krásně přenést i na naše domovy. Nemáte rádi sériově vyráběný nábytek a nebaví vás úzkostlivě ladit každý detail podle katalogů s bytovou inspirací? Preferujete raději originální řešení? Pak je tento styl určený právě pro vás. „Zapomeňte na dokonalost a symetrii. Umožněte tomu, co považujete za chybu a odchylku od dokonalosti, aby naopak vyniklo a zazářilo. Může to být výklenek, nerovná zeď, hrbolatá omítka či nábytek s přirozenou patinou. K jídelnímu stolu v kuchyni si pořiďte vlastní sestavu židlí, co kus, to originál. Židle seženete poměrně lacině i v anticích, takže se na nich dá ušetřit. To samé s jídelním servisem – vytvořte si unikátní sbírku talířů a hrníčků z bleších trhů nebo vetešnictví,“ radí Anke Glut. Učení Wabi Sabi si vybírá spíše hladké a lesklé materiály. Namísto dokonalé formy oslavuje přírodní tvary, asymetrie a nepříliš ostré linie. Vůbec si nepotrpí na zdobnost, proto se vyhněte příliš složitým vzorům a strukturám.