Z pohledu ortopeda

Z pohledu ortopeda

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Jaká onemocnění pohybového ústrojí řeší ortopedičtí lékaři v ambulancích nejčastěji? Jsou to jednoznačně degenerativní onemocnění, tedy artrózy u starších pacientů. U mladších jsou to pak úrazy a jejich následné hojení. Výjimkou nebývají ani záněty kloubů.

V tomto období mají úrazy nejčastěji charakter zlomenin a pohmožděnin následkem pádu, neboť ranní námrazy a náledí dokáží své. Úrazy jsou o to horší, o co je horší základní zdravotní stav pacienta. S čím si mladý, zdravý organismus poradí za pár týdnů, to může pro artrotického člověka s nadváhou a ochablým svalovým korpusem znamenat trvalé poškození.

Po odborném ošetření lékaři doporučují samozřejmě klidový režim, rehabilitaci, antirevmatika, léky na snížení otoků, vitaminy a minerály. Z dlouhodobého hlediska je zásadní řešit nadváhu a obezitu, zdravou stravu a přiměřený pohyb. Ortopedi obvykle nebývají zastánci a propagátoři jednostranně zatěžujících vrcholových výkonů a sportů. Jejich následky totiž vídají na rentgenových snímcích, a to doslova bílé na černém.

Co se týče prevence revmatu a artrózy, kromě výše zmíněného zdravého životního stylu doporučují lékaři cílené posilování imunity a užívání chondroprotektiv.

Dalším častým ortopedickým problémem řady lidí, nejen těch pracujících na počítači, je syndrom karpálního tunelu. Jedná se o úžinový syndrom, při kterém vlivem anatomických poměrů na horních končetinách v úrovni zápěstí a nevhodného jednostranného přetěžování dochází k chronickému dráždění a útlaku jednoho z nervů (nervus medianus), při kterém pacient pociťuje bolest a brnění v prstech rukou.

Prevence je vzhledem k závislosti lidí na daném pracovním místě poměrně obtížná. Vhodná úprava pracovního prostředí a pracovní zátěže na horních končetinách závisí více na zaměstnavateli než na pacientech samotných, ale např. u počítače je možné mít různé gelové podložky pod zápěstí a využívat je při práci s myší. Tento problém se netýká jen lidí pracujících od počítače, ale i těch, co se živí manuálně. Uvolňovací cviky jsou tady na místě v maximální míře v rámci daného pracovního prostředí a podmínek, nejlépe na základě doporučení vhodné rehabilitace od fyzioterapeuta. Doporučená farmakoterapie cílí na vitaminy zejména skupiny B a látky na snížení otoků a zlepšení hojení, tedy enzymy.

Enzymy jsou totiž biologické katalyzátory biochemických reakcí probíhajících v lidském organismu a je vhodné podávat je k urychlení hojení po zranění, operacích nebo výše zmiňovaných onemocněních. Zkrátka všude tam, kde je potřeba zmenšit otoky.

Pomáhají také odbourat toxické látky nahromaděné v organismu vlivem nejrůznějších chorobných stavů, a tím urychlit jejich odstranění a vyloučení.

Jako osvědčený lék systémové enzymoterapie je u nás užíván lék Wobenzym. Klinické studie i přímá praxe potvrzují výrazné zrychlení hojení, snížení otoků a omezení bolestivosti. Dlouhodobé užívání podporuje vlastní imunitní procesy organismu. Více na www.wobenzym.cz.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?