Zdražování energií hýbe Českou republikou, jak snížit výdaje?

Zdražování energií hýbe Českou republikou, jak snížit výdaje?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Bezprecedentní situace kvůli válce na Ukrajině žene ceny energií k novým rekordům. Opakovaně se tak zdražuje plyn i elektřina, a to i u koncových ceníků. Čeští dodavatelé energií musí na růst velkoobchodních cen reagovat a jeden za druhým avizují zdražování. To se zatím na fakturách promítá různě a někteří odběratelé jej ještě nepocítili. Mnoho z nich se dotkne až s koncem fixace. Vzhledem k tomu, že ani odborníci nevidí světlo na konci tunelu, však situace nevypadá dobře. Připlatí si časem opravdu všichni? A jak moc?

Zatímco v loňském roce bylo možné silovou elektřinu koupit za 1500 Kč za MWh, v současnosti cena u některých dodavatelů přesahuje i 7000 Kč za MWh. Jedná se o největší zdražení elektřiny a plynu v novodobých dějinách České republiky a lidé začínají panikařit. Tomuto tématu se věnuje i vláda, její kroky však mnozí považují za nedostatečné.

Schválen byl například mimořádný pětitisícový příspěvek pro rodiny s dětmi, který by měl s nenadálými výdaji pomoci. Zvýšila se také hranice životního a existenčního minima, která je určující pro výpočet nejrůznějších sociálních podpor, a v neposlední řadě byl rozšířen okruh lidí, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení. Mnozí lidé ovšem volají po plošných opatřeních, ty ovšem v obavách z nekontrolovatelného pouštění peněz do oběhu a posilování inflace vláda odmítá. Místo toho vkládá důvěru do využití stávajícího systému sociálních dávek. Také se pracuje na přípravě tzv. Úsporného tarifu na elektřinu pro domácnosti, který však dle dodavatelů bude složitý a obtížně aplikovatelný.

Další řešení, na kterých vláda pracuje nebo je již předložila, se nezdají být tolik efektivní, ať už dle dodavatelů nebo odběratelů. Vyvstává tak jen jedna zásadní otázka. Jak výdaje za energie zkrotit svépomocí? Zcela nejúčinnější je vybrat takového dodavatele, který nabízí férové podmínky a férové ceny.

Se zdražením sice v různých podobách přišli již všichni dodavatelé, někteří však ceny zatím dovedou ukočírovat. Výhodu mají bezesporu ti dodavatelé, kteří dovedou část dodávek pokrýt z vlastních zdrojů. Takovým dodavatelem je třeba LAMA energy. Společnost si těží vlastní plyn na jižní Moravě a z vlastních zdrojů dovede pokrýt i část dodávek elektřiny. Díky tomu je levnější než někteří dominantní dodavatelé v České republice.

Odběratelé, kterým končí fixace v následujících 12 měsících, by tak měli zvážit přechod k jinému dodavateli a podepsat smlouvu za stávajících podmínek. Jestli lze totiž z celé situace něco predikovat, je to fakt, že energie zlevňovat nebudou. Ba naopak, mohou dále podražit.

Vyplatí se také zvážit, do jaké míry lze zařídit vlastní energetickou soběstačnost. To platí hlavně pro obyvatele rodinných domů, kteří patří do skupiny, jež se zdražení dotklo nejvíce. Nabízí se například zřízení fotovoltaické elektrárny, na kterou lze navíc s pomocí LAMA energy získat i dotaci, a to až do výše 50 % nákladů. Samozřejmostí je zavedení nejrůznějších opatření jako výměna spotřebičů za ty, které mají nízkou energetickou náročnost, využívání nočního proudu či zateplení domu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?