Zlatá pravidla pro moderní obývací pokoj 21. století

Zlatá pravidla pro moderní obývací pokoj 21. století

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ukaž mi svůj obývák a já ti řeknu, kdo jsi a jak žiješ. Obývací pokoj bývá středobodem domova a je hlavní vizitkou jeho obyvatel. Slouží jako časté místo pro setkávání, ať už členů rodiny nebo návštěv. Inspirujte se tipy, jak si tuto místnost zkrášlit a vylepšit tak, aby byly chvíle v ní strávené především o pohodě a dobrém pocitu.

Obývací pokoj je obvykle největší místností z celého bytu a při jeho zařizování si zpravidla dáváme záležet. Je to přeci jen místnost, kde odpočíváme, kam si zveme návštěvy a kde trávíme nejvíce času pohromadě s rodinou. Ještě předtím, než se vrhnete do zařizování obýváku, je třeba si zodpovědět několik důležitých otázek.

„Nejprve si ujasněte, kolik členů domácnosti bude obývák sdílet, jaké typy úložných prostor je potřeba pořídit, zda se z něj chystáte udělat centrum společenského dění pro návštěvy a také to, zda kromě oázy klidu bude plnit i jinou funkci. Řada lidí potřebuje kromě místa na odpočinek také pracovní či studijní koutek. Od toho se odvíjí následné kroky,“ radí interiérová designérka Anke Glut, která pochází z Německa, ale většinu svého dospělého života spojila osobně i profesně s Českem. Věnuje se návrhům a realizacím rezidenčních i komerčních prostor

Klasické obývací stěny jsou minulostí

„Mezi hlavní trendy interiérového designu patří vzdušnost, lehkost a praktičnost. Důraz je také kladen na to, aby se na zařízení místnosti odrazila osobnost, proto se umně naaranžovanými pokojíčky v katalozích inspirujte jen volně a daný prostor si zařiďte podle svého,“ říká Anke Glut a doplňuje: „Nebraňte se fantazii. Osobitost je žádoucí i za cenu toho, že prastará dřevěná komoda po babičce možná není nejmodernější kus nábytku a na první pohled se do vašeho obýváku nehodí.“

Jaké materiály do obýváku volit?

Rozhodně nic nezkazíte, pokud vsadíte na nábytek ze dřeva. Úložní prostor se děla z neutrálních barev. U skříněk a polic dobře funguje kombinace dřeva a skla, případně dřeva a plastu či matného nebo mléčného skla s kovem. U nábytku nejvíce záleží na tom, zda je typový, nebo na míru. „Zatímco u typového se více vyplatí koupit si celou sestavu jedné řady, u zakázkového máte volnější ruku. Optimální rozložení nábytku je koncentrace co nejvíce úložných prostor k jedné stěně a zaplnění té protější výmalbou, tapetami, zajímavými obrazy a policemi,“ doporučuje Glut.

Zapomeňte na celoplošný koberec

Celoplošný koberec v obýváku má většina domácností. Je dobrý pro alergiky, protože neuvolni prach, tlumí hluk a proto se hodně využívá na letištích, v hotelech a dalších místech. Koberec hlásí velký návrat. Koberce musí být dostatečné velké, aby přesáhly o půl metru gauč, nestačí jen postavit nožičky. Tvoří ostrůvek, na kterým stoji sedačka, křeslo a stolečky. Vezměte v úvahu jejich barvu, styl a také to, jestli potřebujete, aby sedací nábytek stál na koberci,“ říká Anke Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?