Donutí aktuální situace vlastníky nemovitostí k jejich prodeji? 

Donutí aktuální situace vlastníky nemovitostí k jejich prodeji? 

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Zatímco se v České republice stále soustředíme na boj s virem COVID-19, již teď se objevují prognózy, jak pandemie v budoucnu ovlivní jednotlivé ekonomické sektory a samotné obyvatele země. Ochromen v současnosti zůstává i realitní trh. Tak tomu ale nebude napořád. Budou se muset vlastníci nemovitostí kvůli neschopnosti splácet hypotéku svého majetku zbavit? A klesnou kvůli tomu ceny nemovitostí?

Realitní odborníci jsou v prognózách zatím shovívaví. Shodují se však na tom, že budou zásadně ovlivněny krátkodobé pronájmy, což se ostatně projevuje již nyní. „Krátkodobý pronájem byl v posledních letech velký boom, který vedl k investici do nemovitosti tisíce lidí, a to jen v Praze. Cestovní ruch v České republice je teď ale mrtvý a než se plně otevřou hranice pro cizince, tak mrtvý ještě zůstane. Počítá se samozřejmě s rozvojem domácí turistiky, ale nemůžeme čekat, že Češi využijí krátkodobých pronájmů nikterak hojně. Tento realitní sektor se tak prakticky ze dne na den stal spíše břemenem, který vlastník musí financovat, nijak na něm ale v následujících měsících a možná i letech nevydělá,“ říká Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na oblast Prahy a Berounska.

Vlastníci těchto nemovitostí tak teď mají dvě možnosti. Mohou byty uvolnit k pronájmu dlouhodobému nebo se mohou rozhodnout nemovitost prodat. „Některé statistiky uvádí, že se na trh dostanou tisíce bytů k pronájmu, z nichž bude podstatná část v hlavním městě. To ovšem zcela logicky povede k tomu, že půjdou ceny pronájmů dolů. Hustě zalidněné regiony, ve kterých poslední roky na byty čekaly desítky zájemců se najednou ocitnou v situaci, kdy to bude pronajímatel, kdo bude dost možná muset ze svých podmínek slevit,“ vysvětluje Kindl.

Někdo ovšem může zvolit možnost prodeje nemovitosti, a to zejména ti lidé, kterým pandemie koronaviru zásadně omezila nebo zcela znemožnila výdělečnou činnost a nadále si nebudou moci dovolit splácet hypotéku. „Nerad bych v této situaci docházel k ukvapeným závěrům, ale obávám se, že prodej nemovitosti bude pro mnohé jedinou cestou ven z finančních problémů. Nemůžeme očekávat, že se lidé zbaví vlastní střechy nad hlavou, ale pro ty, kteří v minulých letech koupili investiční nemovitost výhradně za tímto účelem, je to logické řešení. Zda se kvůli tomu ale natolik zvýší nabídka, že bude nutné z ceny nemovitostí slevovat, toť v současnosti zůstává otázkou,“ upozorňuje Kindl.

„Ať se však dočkáme jakéhokoli scénáře, vývoj realitního trhu bude zřetelnější až za několik měsíců. Teď totiž stagnuje a lidé volí vyčkávací strategii. Z krátkodobého úhlu pohledu totiž prodávající věří k návratu do normálu a chtějí s prodejem počkat a kupující zase očekávají pokles cen, a tak se teď do koupě neženou. Sám jsem zvědav, jak se bude situace vyvíjet,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní kancelář Domov.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?