Jsou situace, kdy je správné nevstupovat do obchodu, říká odborník. Které to jsou?

Jsou situace, kdy je správné nevstupovat do obchodu, říká odborník. Které to jsou?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Epidemiologická situace kolem koronaviru nenechává nikoho na pochybách, že čelíme druhé vlně šíření nákazy. V souvislosti s tím se rozvinula debata o nejlepší strategii pro případ, kdy finanční trhy postihne extrémní volatilita a začne se šířit panika. Zeptali jsme se předního analytika brokerské společnosti XTB Jaroslava Brychty, v jakých situacích je lepší do obchodu nevstupovat a proč je to tak důležité.

Pokud máte jako trader hodně času, logicky se můžete více věnovat sledování trhu a přípravě obchodů. Dejte si však pozor, aby vás více času na obchodování nepřimělo otevírat za každou cenu více obchodů než obvykle. Tento trend bývá často k vidění u nezkušených a příliš dychtivých obchodníků a ne vždy se musí vyplatit.

„Je přirozené, že pokud máte více času, budete se chtít více věnovat obchodu. Nic se ale nemá přehánět a vše je dobré si pečlivě promyslet, to jsou dvě nejdůležitější rady. Je těžko udržet emoce na uzdě a nepropadnout nutkání vstoupit do obchodu za každou cenu. Jistota na finančních trzích neexistuje, na druhou stranu, pokud se na nich děje něco, čemu úplně nerozumíte, je lepší chvíli vývoj dění pozorovat a dát ruce pryč od klávesnice. To může být například v době obrovské volatility nebo vyhlašování důležitých a nebezpečných zpráv – třeba když zasedají banky, Spojené státy si volí prezidenta, řeší se Brexit a podobně,“ říká Jaroslav Brychta, přední český analytik finančních trhů ze společnosti XTB.

Obchody za časů korony

Když finanční trhy zachvátí panika, měli byste o to pečlivěji vybírat obchody, do kterých se pustíte. „Svět čelí druhé vlně pandemie a její vyhlášení je pouhá formalita. Platí to obzvlášť v této době, kdy trhy svírá nejistota, která se může lehce přetavit v paniku. V takové chvíli byste si měli opravdu pečlivě vybírat obchodní příležitosti a držet se svého obchodního plánu. Sami nejlépe víte, jakou obchodní strategii máte. Může být vhodná pro trendová období nebo naopak pro období pohybu v obchodním pásmu. Ať už je ale jakákoliv, nesnažte si dokázat, že máte pravdu vy a obchodovat dále navzdory okolnostem za každou cenu. V těchto časech je také důležité vybalancovat své investiční portfolio a rozumně diverzifikovat. Přesuňte část prostředků do tzv. bezpečných přístavů, jako jsou stabilní měny či zlato. Diverzifikací mám na mysli také obchodování více strategií, ale vybírejte spíše ty konzervativní a na delší časové období,“ radí Jaroslav Brychta z XTB.

Co ale dělat v případě, kdy období, které není vhodné pro vaši strategii, trvá příliš dlouho? Získaný čas věnujte přípravě strategie nové, která tu vaši hlavní vhodně doplní a umožní vám obchodovat v každé fázi trhu. Výhodou doplňující strategie je, že dokáže vyplnit hluchá místa a vykompenzovat období, kdy se hlavní strategii nedaří.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?