Kreativní tvoření pomáhá bojovat se zimní depresí

Kreativní tvoření pomáhá bojovat se zimní depresí

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přelom ledna a února bývá pro mnoho lidí náročný. Na psychickém stavu se podepisuje dlouhodobý nedostatek světla, chladné počasí, málo pohybu a méně možností, jak trávit volný čas. Lidé jsou častěji zavřeni doma a několik následujících měsíců, které nás dělí od jara, celkové atmosféře moc nepřidávají. Lékem na zimní depresi je ale kreativní tvoření.

Uspořádání myšlenek

Díky němu totiž strávíme čas sami se sebou, případně se svými blízkými, a při kreativní činnosti si navíc dovedeme uspořádat myšlenky. Tvorba sama o sobě je únikem před každodenními starostmi a na některé jedince má přímo psychoterapeutické účinky.

Člověk přitom nemusí být umělec. V dnešní době plné nejrůznějších DIY videí a tutoriálů může tvořit každý. Zvýšený zájem o tyto činnosti pozoruje i Lenka Pachmanová, zakladatelka kreativního obchodu Idea Creative, jehož pobočky se nachází v Berouně, v Plzni a na Kladně. „Největší boom kreativního tvoření odstartovala pandemie koronaviru. Tento trend ale nadále pokračuje, lidé si tím čistí hlavu,“ říká Pachmanová.

Co tvořit

Mezi nejčastěji vyhledávané činnosti patří tradičně kreslení, DIY domácí a zahradní dekorace, pletení, scrapbooking či macramé neboli drhání. Právě macramé je obrovským hitem posledních tří let, ceny za tyto dekorace či výrobky ale nejsou nejnižší. „Za poslední roky se poptávka po macramé dekoracích zněkolikanásobila. Proto šly nahoru i ceny. Výroba macramé je přitom poměrně jednoduchá, vyžaduje základní zručnost, a ani není potřeba velké množství materiálu. Na macramé si vystačíte vlastně jen s přízemi,“ dodává Lenka Pachmanová.

Začátky kreativního tvoření

Pokud jste se kreativní tvorbě nikdy v minulosti nevěnovali, začněte u jednoduchých dekorací. Bavit vás bude například výroba ozdobných svícnů, na které potřebuje maximálně starší skleněné sklenice, tavnou pistoli a libovolné dekorace, z nichž mnohé najdete i v přírodě. Baví-li vás spíše malování, zainvestujte do malovacích potřeb. Je jen na vás, zda budete kreslit rovnou na plátno nebo do obyčejného sešitu.

Nezapomínejte také na pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, který vám pomůže bojovat s ponurou náladou. V přírodě se také můžete inspirovat, stačí se pořádně dívat kolem sebe.

Psychická pohoda je klíčová pro celkové duševní i fyzické zdraví. Nepodceňujte tedy situaci a pokud na vás doléhá zimní deprese, zkuste trochu pozměnit své denní návyky. Místo televize se pusťte do tvoření nebo se jděte projít. I malé kroky dovedou v tomto případě zázraky.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?