Kreslení pro radost je nejlevnější terapií s okamžitými účinky

Kreslení pro radost je nejlevnější terapií s okamžitými účinky

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Poslední měsíce a týdny zažívá naše země dosud nepoznané – nový virus ohrožuje naše zdraví a bezpečí, proměňuje náš každodenní život a mnoha lidem způsobuje i existenční starosti. Je důležité držet krok s vývojem situace a mít aktuální informace, ale minimálně stejně tak důležité je dbát na svoje duševní zdraví a umět si odpočinout. Stres náš organismus jen oslabuje a činí ho zranitelnějším. Zkuste si vzít k ruce papír a barevné fixky a uvolněte napětí posledních dní kreslením. Volná disciplína je povolena! Jak se do toho pustit?

Možná jste na základní škole dostávali špatné známky z výtvarky a učitelka vám řekla, že neumíte kreslit. Možná vám vaši rodiče celé dětství opakovali, že jste nešikovní a manuální zručnost je vám cizí. Možná někdo z vašich přátel kdysi pronesl, že žádný výtvarný talent zrovna nejste. A teď dobře poslouchejte – nic z toho není důležité a není to překážka pro to, abyste vzali do ruky tužku, kus papíru a začali si jen tak čmárat.

„Snad každý má s blahodárnými účinky kreslení na naši mysl i tělo vlastní zkušenost. A kdo si myslí, že ne, ať schválně popřemýšlí. Sedíte u stolu, bezděčně si jednou rukou čmáráte vlnky a koukáte z okna. Jste na nezáživné schůzce v práci a kreslíte si na okraj poznámkového sešitu různé malůvky. Telefonujete a hovor je pro vás už dlouhý – začnete si kreslit na nejbližší plochu, kterou máte po ruce. Nejspíše si přitom ani neuvědomujete, jak vám to prospívá – vaše mysl k této kratochvíli tíhne samovolně, protože z tohoto čerpá uvolnění a odpočinek,“ říká Lenka Pachmanová, zakladatelka kreativní platformy pro všechny nadšené tvůrce Idea Creative.

Kromě kamenných obchůdků s výtvarnými a kreativními potřebami v Berouně, Plzni a Kladně provozuje i e-shop Koralky-dekorace.cz, který do konce dubna nabízí poštovné zdarma při nákupu nad 1 000 Kč. V nabídce mají i fixy a popisovače různých značek. Například francouzská značka Chameleon vyrábí unikátní fixy a popisovače, které se svými funkcemi hodí pro aspirující malíře i zvědavé amatéry. Nevadí, že nemáte zkušenosti – tyto fixky dokážou posunout váš umělecký projev dále.

Jak začít s kreslením?

Důležité je nebát a nestresovat se z toho, jak se povede výsledek. Něco jako zdařilá či nezdařilá kresba v tomto případě neexistuje. Důležitá je cesta, ne cíl. Vezměte si k ruce papír, třeba ten z tiskárny, a pak jakoukoli oblíbenou psací potřebu. Uvolněte se, kresba nesmí být strnulá. Pro začátek si vyberte důvěrně známý objekt. Může to být cokoliv, oblíbený hrnek na čaj, váza s květinami, výhled z okna, odložené brýle na čtení. Nejprve se mohou objekty zdát komplexní a složité na to, aby se jednoduše přenesly na papír. Všechny předměty na světě se ale dají zjednodušit a rozložit na základní geometrické tvary a prvky. Prozkoumejte vybraný objekt, který chcete nakreslit, a snažte se ho rozpadnout na základní geometrické tvary, které spolu tvoří celkový tvar. Když nejprve nakreslíte geometrické tvary, podrobnější detaily už dokreslíte hravě.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?