Na zmírnění růstu cen nemovitostí nečekejte, aktuální vývoj tomu nenasvědčuje

Na zmírnění růstu cen nemovitostí nečekejte, aktuální vývoj tomu nenasvědčuje

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Krize zapříčiněná dalším šířením koronaviru ceny nemovitostí sice ovlivnila, ale ne tak, jak by mnozí doufali. Kromě neutuchající poptávky, která ceny udržuje vysoké, se také prodražuje výstavba a zdražují se stavební materiály. Ochlazení trhu s realitami je tak v nedohlednu a ti, kteří plánují koupit nemovitost, by neměli svoje rozhodnutí odkládat. Příležitost na výhodnější koupi v budoucna by totiž nemusela přijít.

„Sledujeme pohyby cen na trhu prakticky neustále a klientům na základě toho doporučujeme vhodné kroky. Kdokoli se nás ptá na naše doporučení v situaci, kdy člověk hledá bydlení, vždycky radíme, ať nákup neodkládá. Obzvláště pokud se mu naskytne příležitost k výhodné koupi nemovitosti – když se to zkombinuje s levnými úrokovými sazbami hypoték, je jasné, že není na co čekat,“ doplňuje Jakub Kindl z Domov Reality.

Na začátku července zveřejnil Evropský statistický úřad Eurostat zprávu, z které vyplývá, že meziroční růst cen bytů a domů v České republice je čtvrtým nejvyšším v rámci zemí Evropské unie. Stejné umístění získalo Česko i na konci minulého roku. „Ceny nemovitostí rostou ve většině zemí Evropské unie, Česko se však drží v první pětce. Už teď je jasné, že strmý růst nezastavila ani pandemie a s ní související krize,“ komentuje nejnovější data Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov Beroun, která na trhu působí už 25 let, a dodává: „Vyhlídky, že se růst cen na realitním trhu zbrzdí, jsou prakticky nulové. Růstový trend cen nezlomila ani pandemie, ani hospodářská recese s ní spojená, a proto je třeba připravit se na to, že se situaci ve prospěch kupujících hned tak neobrátí. Inflace se jen tak nezastaví.“

Poptávka po nemovitých je v Česku stále silná, a to především kvůli ekonomické prosperitě mezi lety 2014 až 2019. „V těchto letech vzrostla kupní síla obyvatelstva a s ní se zvýšil životní standard. Zejména Praha se stala významnou součástí globálního trhu s nemovitostmi. Z aktuálních statistik je ale patrné, že byty nezlevní, naopak je čeká výrazné zdražování. Týká se to nejen rezidenčního bydlení nebo investičních bytů, ale také rekreačního bydlení. Trend chataření a chalupaření výrazně posílil v návaznosti na omezené možnosti volnočasového vyžití a cestování a řada Čechů se i teď v létě chystá na epidemiologicky nepříznivou situaci na podzim. Jsme aktuálně svědky velkého boomu rekreačního bydlení, což žene poptávku výš a odpovídají tomu i vysoké nabídkové ceny,“ doplňuje Kindl.

A jak se zorientovat na trhu v nabídce tolika realitních kanceláří a realitních makléřů? „Doporučuji nesoustředit se pouze na zavedená jména velkých společností. Ta sama o sobě nemusejí být zárukou kvality a spokojenosti. Klientům vždy radím, aby dali na svůj vnitřní pocit. Měli by mít především důvěru ve vybraného odborníka a mít v jeho přítomnosti pocit, že pro řešení v jejich prospěch udělá všechno. Z toho důvodu je lepší vsadit na osobní přístup a bližší vztah,“ doplňuje Kindl z Domov Reality.

 

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?