Rekuperace podstatně prodlouží životnost domu

Rekuperace podstatně prodlouží životnost domu

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Rekuperace si pomalu razí cestu do českých domácností a spolu s vyšším počtem moderních nízkoenergetických domů se zvyšuje i povědomí o tomto způsobu výměny vzduchu. Rekuperace má nejen blahodárný vliv na zdraví, z dlouhodobého hlediska snižuje i náklady na energie a navíc prodlužuje životnost domu.

Co je to rekuperace

Rekuperací rozumíme zpětné získávání tepla. Rekuperátor si lze jednoduše představit jako výměník, přes který proudí přívodní a odvodní vzduch opačným směrem. Tím dochází k nucenému větrání, při kterém využíváte energii vzduchu k tomu, abyste si předehřáli venkovní čerstvý vzduch, který přivádíte do domu. Díky tomu nemá vzduch vpuštěný do domu např. -2 °C, ale může mít klidně až 20 °C. Rekuperace tak logicky snižuje náklady na energie, nejedná se však zdaleka o jediný benefit.

Větrání s rekuperací si pochvalují především alergici, do domácnosti je totiž neustále přiváděn čerstvý vzduch. Je ovšem přiváděn přes filtr, a tak je výrazně eliminována prašnost, množství pylu a jiné alergeny. Zároveň je dům zbaven vlhkosti, plísní a nejrůznějších mikroorganismů.

Delší životnost

Výše zmíněné výhody rekuperace mají zároveň za následek i delší životnost domu jako takového, a to právě díky minimalizaci vlhkosti ve zdech. Stěny a výmalba se neopotřebovávají tak rychle, stejně tak další konstrukční prvky v místnostech jako třeba podlaha.

Přestože se návratnost počítá poměrně složitě, úspory v dlouhodobém měřítku vysoce převyšují náklady na provoz a údržbu rekuperační jednotky. Na rekuperaci lze navíc získat i dotaci, uvádí společnost LAMA home, nejmladší divize českého energetického holdingu LAMA energy group.

Pravidla pro dotace

Žadatelé o dotaci musí splnit několik požadavků a je nadefinováno, kterých typů domů se týká a kterých ne. Poměrně striktními pravidly se pak musí řídit i samotná instalace, a tak je vhodné zřízení rekuperační jednotky svěřit odborníkům. Ti mohou zároveň pomoci i s vyřízením žádosti o dotaci, znají totiž veškeré náležitosti.

LAMA home se zabývá návrhem a realizací nejen rekuperačních jednotek, ale nabízí kompletní řešení úsporných technologií. Řeč je o vytápění, chlazení, vodě, elektroinstalaci, dodávkách energií, řešení chytrého domova a právě i o větrání. Svým zákazníkům nabízí i potřebnou administrativní pomoc, a to hlavně při komunikaci s úřady.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?