Ty nejlepší naučné hračky pro děti v předškolním věku, které mají smysl

Ty nejlepší naučné hračky pro děti v předškolním věku, které mají smysl

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Názory na to, zda děti zahrnovat hračkami od útlého věku, se liší. Zatímco někdo razí názor, že hraček není nikdy dost, někdo je v jejich nakupování opatrnější. O to spíše, vezmeme-li v potaz, jak rychle se malé děti rozumově i fyziologicky vyvíjí. V praxi to pak často vypadá, že jedna hračka poslouží svému účelu jen po velmi krátkou dobu. Některé hračky však mají svůj smysl. Které to jsou?

Kostky a stavebnice

Nejrůznější kostky a stavebnice jsou vynikající pro rozvoj fantazie, jemné motoriky a trpělivosti. Existují různé obměny, tvary a barvy. Nejbytelnější jsou stavebnice dřevěné. Poslouží těm úplně nejmenším, ale i dětem v předškolním věku. „Existují různé kostky s písmenky nebo s číslicemi a pomocí nich se dítě může pomalu a formou hry učit základy, na které obvykle přichází čas až ve škole,“ říká Martin Kraus z české společnosti MAKRA DIDAKTA, která se specializuje na vybavení do škol a školek.

Puzzle

Puzzle rozvíjí dítě ve více oblastech. Cvičí jemnou motoriku, schopnost rozeznat jednotlivé součásti celku, prostorovou orientaci, koncentraci pozornosti a vytrvalost. Při jejich koupi si jen dejte pozor, abyste nepořídili zbytečně obtížné puzzle, které by mohly dítě odradit. Náročnost se stupňuje zmenšováním dílků a zvyšováním jejich počtu. Kromě těch klasických existují například i 3D puzzle nebo magnetické puzzle, které jsou vhodnější spíše pro menší děti.

Hudební hračky

Nejrůznější hudební hračky jako zvonky, tamburíny nebo flétny jsou pro některé rodiče oříšek. Většinou totiž děti napáchají spoustu hluku, a tak jsou s jejich pořizováním rodiče opatrní. Na druhou stranu, hudební sady najdeme ve školkách. Rodiče by však od nich neměli dávat ruce pryč. Společné hraní dětí s rodiči přináší pocit uspokojení ze společně stráveného času. Hudební nástroje také rozvíjí smysl pro rytmus, sluchové vnímání a umožňují ventilovat napětí či emoce.

Hlavolamy

Jednoduché hlavolamy pro malé děti jsou ideální na rozvoj logického myšlení. Pořídit můžete hlavolamy podle barev nebo podle tvarů. Nezapomeňte však dětem s jejich rozklíčováním pomoci, jinak se může hra stát frustrující. Hlavolamy by také měly být dostatečně velké, aby je děti nemohly vdechnout.

Kreativní hračky

Nezapomínejte ani na kreativní hračky, které pomohou dětem tvořit. Výborné jsou dřevěné kreativní destičky, na kterých se za pomoci gumiček dají vytvářet nejrůznější obrazce, nebo třeba pomůcky na lisování rostlin, které dále můžete využít na domácí dekorace.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?