5 triků pro zdravější záda, které vám zaberou jen pár minut denně

5 triků pro zdravější záda, které vám zaberou jen pár minut denně

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Bolesti zad se v České republice týkají čím dál více lidí. Některé zdroje dokonce uvádí, že až 80 % pracovní neschopnosti je právě z důvodu bolavých zad. Ty totiž dovedou vyřadit nejen ty, kteří pracují manuálně, ale i ty, kteří pracují v kanceláři. Důvodů, které stojí za bolavými záda, je několik, od absence zdravého pohybu přes psychiku až po přetěžování některých částí těla. Léčba je poté zdlouhavá a může zabrat roky. Ideální je tak denní prevence. Jaké časově nenáročné triky vám pomohou bolestem zad předejít?

Ranní protažení páteře

Zařaďte ranní protažení páteře do každodenního rituálu. Stejně tak, jako jste navyklí dát si kávu či čaj nebo se nasnídat, dopřejte si jemnou rozcvičku páteře. Každé ráno se položte na zem a protáhněte celé tělo vleže. Dobře také poslouží gymnastický míč nebo existují různé natahovače zad, které nejsou drahé a zaberou minimum prostoru. Díky každodennímu protažení uvolníte svaly kolem páteře a získáte vyšší flexibilitu.  Můžete také zkusit několik jemných rotací bokem, abyste procvičili boční svaly páteře.

Ergonomické pracoviště

Pokud máte sedavou práci, dbejte na to, aby vaše pracoviště bylo zařízené s ohledem na zdravé sezení. Dlouhodobé sezení u počítače může zatížit vaše záda a zadělat na velké problémy. Zajistěte si ergonomické pracoviště tím, že nastavíte židli a monitor tak, aby vaše tělo bylo ve správné poloze. Držte záda rovně a nohy na zemi. Na e-shopu MAKRA DIDAKTA si nyní můžete nakonfigurovat kancelářské křeslo podle vlastních požadavků. Přidat můžete například podhlavník nebo si upravit područky a sedák. Také pravidelně vstávejte, protahujte se a udělejte pár kroků, abyste uvolnili svaly a zlepšili krevní oběh.

Plavání

Plavání patří mezi nejlepší cvičení pro záda. Voda poskytuje přirozenou oporu a snižuje tlak na páteři. Pravidelné plavání posiluje svaly zad a zároveň zlepšuje celkovou kondici. Stačí si najít bazén v blízkosti vašeho bydliště nebo zaměstnání, a zajděte si alespoň dvakrát týdně, třeba místo jiného sportu, který obvykle děláte.

Protahování o pauze

Pauzy na pracovišti využívejte k protažení celého těla. Některé cviky lze provádět přímo ze židle, velmi účinné jsou potom klasické jógové pozice jako střecha nebo kočka. K těm ale budete potřebovat podložku. Nemusíte se protahovat dlouho, stačí jen pár minut víckrát denně. Pravidelné protahování celého těla vám pomůže udržet svaly pružné a zlepšíte si držení těla.

Vědomé držení těla

Během každodenních aktivit si dejte pozor na své držení těla. Vědomě si kontrolujte postavení ramen, hrudníku a pánevního dna. Správný postoj rozkládá tlak rovnoměrně po celém těle a minimalizuje namáhání páteře. Když stojíte nebo sedíte, snažte se držet tělo vzpřímeně a uvolněně.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?