Při koupi nemovitosti nezapomínejte na technický stav objektu, nevědomost by vás mohla přijít draho

Při koupi nemovitosti nezapomínejte na technický stav objektu, nevědomost by vás mohla přijít draho

vloženo do: INSPIRACE | 1
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

 

Zatímco u novostaveb lidé jen tak neočekávají skryté technické vady a háčky, u starších objektů je vždy třeba počítat s tím, že technický stav nebude perfektní. Dle Davida Novotného z realitní společnosti Bohemian Estates International však v této oblasti dochází k problémům právě i u novostaveb. Jaká rizika na vás číhají a na co všechno byste se při koupi nemovitosti měli ptát?

Při koupi nemovitosti často řešíme lokalitu, dispozice objektu, cenu a zda má nemovitost nějaká právní zatížení. Stejně tak důležitý je i stav exteriéru a interiéru, který je většinou tím posledním rozhodovacím faktorem. „To, jak na nás nemovitost působí zvenku a uvnitř ovlivňuje naše emoce a pocity. Lépe řečeno, pokud se nám líbí, jak nemovitost vypadá, jsme nezřídka schopni přehlédnout pár drobných nedostatků. Důležité je pro nás totiž to, zda si dovedeme představit, že se tu jednou budeme cítit jako doma,“ říká David Novotný, jednatel a majitel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International.

Co ovšem oči při osobních prohlídkách na první pohled nevidí, je technický stav nemovitosti. To, co je skryté za zdmi neboli rozvody plynu, kanalizace a vody. Jejich případná porucha přitom může vyžadovat rozsáhlé opravy, na které jednoduše nebude dostatek financů. „Pokud má nemovitost jakékoli skryté technické vady, musí o tom kupec dopředu vědět. Už jen z toho důvodu, aby mohl případně vyjednávat o slevě,“ dodává Novotný.

Nejste-li však po technické stránce zběhlí a nerozumíte této problematice, můžete se na vodovodní a kanalizační trubky dívat klidně hodiny a stejně pravděpodobně nic kloudného nevymyslíte. Pokud se jedná o váš případ, neváhejte ani minutu nad tím, že si ke koupi přizvete odborníka. „Když pominu všechny ostatní služby, které klientům při koupi nemovitosti poskytujeme, inspekce nemovitosti je jedna z těch vůbec nejdůležitějších. Umíme kompletně prověřit technický stav objektu. Odhalíme například špatně položenou podlahu, vadný odpad v koupelně, cokoli jiného. Díky tomu tak klient nebude kupovat zajíce v pytli a díky našemu odhadu potřebné rekonstrukce o ni i snížíme kupní cenu,“ říká David Novotný.

Ten ale zároveň upozorňuje, že to nejsou jen starší objekty, u kterých bychom čekali problémy. K těm bohužel dochází i u novostaveb, jejichž kvalita není ani zdaleka ideální. „Mnoho novostaveb jsou projekty, na kterých se nejeden člověk snažil ušetřit čas a peníze. Přestože by tak koupě nové nemovitosti měla být zárukou perfektního technického stavu, opak je často pravdou. Nezřídka se například setkáváme s tím, že je uvnitř obrovský hluk jak od sousedů, tak zvenčí. Nebo není výjimkou, že je nekvalitně provedené zateplení, což má samozřejmě vliv na spotřebu energií. A opomíjet nelze ani takové drobnosti jako poškrábané povrchy, odštípnuté obklady nebo blbě se dovírající se dveře. Tyto vady však nejsou pouhým okem vidět ihned a většinou si jich člověk všimne až po nějaké době,“ vysvětluje Novotný.

Podle Novotného je v tomto případě nejúčinnějším způsobem obrany přítomnost někoho, kdo má s danou problematikou bohaté zkušenosti. „Je nutné si uvědomit, že po koupi novostavby je reklamační lhůta jen dva roky a pokud navíc nemá daná osoba dostatečné množství materiálů hovořících  v její prospěch, je to předem prohraný boj. Zajímá-li se tak někdo o koupi nového bytu či domu, vřele doporučuji přizvat si realitního makléře, který ví, jaké problémy mohou nastat a zpravidla jedná ještě před tím, než se vůbec cokoli začne podepisovat, což je mnohdy jediným způsobem, jak se lze v případě problémů bránit,“ uzavírá David Novotný za Bohemian Estates International.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

1 příspěvek

 1. Bohemian Estates International, s.r.o

  Dobrý den,

  všimli jsme si, že nás zmiňujete v článku Technický stav při koupi nemovitosti, pokud byste na nás jako na zdroj odkázali, bylo by to pro vaše čtenáře hodnotnější a vás to nestojí více než minutu času. Odkázat můžete klidně přímo na naši homepage https://www.bohemianestates.com/

  Děkujeme a jsme s pozdravem.

  Bohemian Estates International, s.r.o
  V háji 1092/15
  170 00 Praha 7 – Holešovice
  Tel. 222 222 500

A co vy na to?